Müteahhitler emlakçılık yapamayacak

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılan yeni düzenlemeye göre emlak işletmelerinde yalnızca taşınmaz ticaretine konu hizmetler hakkında ticari faaliyette bulunulabilecek. Bunun dışında faaliyette bulunulamayacağına göre de müteahhitler, emlakçılık yapamayacak.

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında oluşturulan yeni düzenlemelere göre emlak faaliyetleri artık yalnızca Yetki Belgesi’ne sahip olan işletmelerce yapılabilecek şekilde düzenlendi.

5 Aralık 2019 son tarih

Taşınmaz ticareti yapılabilmesi için Yetki Belgesi gerektiğini belirtmiştik. Yetki Belgesi alımında son tarih ise 5 Aralık 2019 yılı olarak belirlendi. Bu kapsamda, taşınmaz ticaretine konu hizmetleri iştigal etmekte olan işletmeler adına da bahsi geçen belgeden verilecek. Yetki Belgesi her işletme için ayrı olarak düzenlenecek. Belgenin geçerliliği ise beş yıl olacak şekilde hazırlandı. Bu bağlamda, Yetki Belgesi olmayan işletmeler, ruhsat sahibi de olamayacaklar.

5 Aralık 2019 tarihinden sonra Yetki Belgesi olmayanlar için cezai yaptırımlar uygulanacak. Belgeye sahip olmayanlar taşınmaz ticareti faaliyeti gösteremeyecek.

Taşınmaz ticaret faaliyetleri kapsamında, alım, satım, kiralama ve tapu işlemlerine aracılık işlemleri yapılabilecek. Mülk yönetim hizmetleri yani kira toplama gibi,danışmanlık ve yönetim hizmetleri ve kira bedelleri hakkında mal sahiplerini bilgilendirme gibi işlemler yalnızca yetkili emlakçılar tarafından yapılabilecek işlemler olacak.

Altın Emlak Genel Müdürü, konu ile alakalı olarak 2018 yılı içerisinde 2 milyon 500 bin satış işlemi yapıldığını belirtti. Hesaplamaları 251 iş günü olarak hesaplarsak, günlük satış işlemi 9 bin 960 olarak belirleniyor. Saatte yapılan satış işlemi ise bin 245 adet oluyor.

Bu kapsamda da, taşınmaz sayısı milyonları geçtiği için taşınmaz ticaretinde yapılan aracılık faaliyetlerin düzenlenmesi büyük önem arz etmekte.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın