Markalı konut projelerinin yüzde 5’i yabancıya satıldı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Mayıs 2019 sonuçlarına göre; satışların yüzde 56’sı bitmiş, yüzde 44’ü bitmemiş konut projelerinde, banka kredisi kullanım oranı bir önceki aya göre 7 puan gerilerken, senet kullanımı oranı ise 6 puan arttı. Satışların yüzde 5’i yabancılara yapıldı.

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarıyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Yetgin, “Mart ayında yüzde 15 olan banka kredisi kullanım oranının, Nisanda yüzde 21’e yükseldikten sonra Mayıs ayında yüzde 14’e gerilemesi; gayrimenkul sektörünün, yükselen konut kredisi faizlerinden doğrudan etkilendiğini gösteriyor. Faizlerin yüksek seviyede olması sektörde dönem bazlı durgunluğa neden olabiliyor. Faiz oranlarının, tüketicilerin maddi sınırlarını zorlamayacak seviyeye çekilmesi, konut kredisi kullanımını yeniden artıracaktır. Senet kullanımının, banka kredisi oranlarından yüksek olmasında, kredi faizlerindeki artışın yanı sıra, proje geliştiricilerin sunduğu avantajlı ödeme seçeneklerinin de etkili olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Mayısta yüzde 0.16 fiyat artışı gerçekleşti

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre; mayısta bir önceki aya göre yüzde 0.16, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.27 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılının ocak ayına göre ise yüzde 85 oranında nominal artış meydana geldi.

Mayısta markalı konut projeleri kapsamındaki satışların yüzde 5’lik (son 6 aylık ortalama yüzde 9) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda yüzde 42 oranında 2+1 tipteki konutlar tercih edildi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranlarına bakıldığında, mayısta peşinat kullanım oranı yüzde 45, banka kredisi kullanım oranı yüzde 14 ve senet kullanım oranı ise yüzde 41 seviyesinde oldu.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi değerlendirmesine göre mayısta stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda yüzde 1.73 oranında erime gerçekleşti.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın