Salı, Aralık 5, 2023
Emlak Haberleri

İstanbul’a 5 millet bahçesi müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla bu hafta sonu İstanbul’da 5 millet bahçesinin açılacağını söyledi.

Bakan Kurum; İstanbul’da Başakşehir, Kayaşehir, Hoşdere, Baruthane ve Çırpıcı millet bahçelerini açacaklarını belirtti. Kurum, “Sadece bu parklarla İstanbul’a 1,5 milyon metrekare yeşil alan kazandıracağız” dedi.

Başakşehir Millet Bahçesi, 37 bin metrekarelik kent meydanının yanında 360 bin metrekare alan üzerine kuruldu. Millet bahçesi, Başakşehir Belediyesi yeni hizmet binası, İkitelli Şehir Hastanesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu ve yakın zamanda güzergahı açıklanan Kanal İstanbul gibi mega projelerin de merkezinde bulunuyor.

Başakşehir ilçesi Kayabaşı mevkiindeki Kayaşehir Millet Bahçesi, 350 bin metrekare park alanına sahip. Bahçede toplam 224 bin 600 metrekare yeşil alan bulunuyor.

Hoşdere Millet Bahçesi ise 142 bin metrekare alan ve 80 bin metrekare yeşil alandan oluşuyor. Projede bisiklet ve yürüyüş yolu, piknik alanları, tematik bahçeler, meyve ve koku bahçeleri, güneş panelleri ve basketbol sahası mevcut.

Baruthane Millet Bahçesi’nde; 59 bin 719 metrekare alan, 557 ağaç, 29 bin 141 çalı, 12 türde 5 bin gül, 230 sarmaşık, 7 bin 500 mevsimlik çiçek, 47 meyve bahçesi bulunuyor.

Çırpıcı Millet Bahçesi ise 465 bin metrekarelik alandan oluşuyor. 6 etaplı millet bahçesi projesinin 4 etabı tamamlandı.