Emlak sektörüne İmar Barışı dopingi

Toplamda 13 milyon konutu ilgilendiren ve 2 ay uzatılan İmar Barışı sürecinde gayrimenkul fiyatları yükseldi. Coldwell Banker ve Reidin’in araştırmasına göre emlak fiyatları 5 ayda yaklaşık yüzde 10 arttı. Değer artışında şampiyon İzmir’in Çiğli ilçesi oldu.

Başvuruların 8 Haziran’da başladığı İmar Barışı’nda sürenin 2 ay daha uzatılması gözleri emlak piyasasına çevirdi. İmar Barışı’na en çok rağbet gösteren iller ve değer artışları şöyle: Ankara’nın Gölbaşı ilçesi yüzde 9.2, İstanbul’un Adalar ilçesi yüzde 7.7, Konya’nın Beyşehir ilçesi yüzde 6.7 ve Zonguldak Merkez yüzde 6.7.

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, bu işin ticari tarafı da olduğunu söyledi. Taş, “Ruhsatı alınamadığı için kiraya verilemeyen, satışa çıkacak ama bekleyen yerler de var. Aynı şekilde suf kredi alınamadığı için satılamayan gayrimenkuller bu sayede satışa çıktı. Kangren vardı, bu çözüldü” dedi.

Tapu.com’un kurucu ortağı Emre Erşahin de imara aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapıların önemli bir bölümüne yasallık kazandıracak olan İmar Barışı sayesinde yapıların krediye uygunluğunun da sağlanacağını dile getirdi. Erşahin, “İmar Barışı ile yasal statü kazanacak olan yapılar ipoteklerde değerinden işlem görecek ve krediye de uygun hale gelerek saüş işlemleri daha kolay gerçekleşecek” diye konuştu.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın