Konya’da konuta ilgide azalma

Temmuz ortalarında başlayan ekonomik süreç nedeniyle artırılmak zorunda kalınan faiz oranları konut satışını olumsuz yönde etkiledi.

Aksaray genelinde yapımı süren çok sayıda inşaata ilgi olmadığından yakınan sektör çalışanları artan kur ve buna bağlı malzeme fiyatlarına rağmen daire fiyatlarının geçen yılki oranın da altında olduğunu buna rağmen müşteri bulamadıklarını söylüyor.

Konut alma hayallerini erteleyen vatandaşlar da; “Aksaray son yıllarda gerçekten hiçbir ilde olmadığı kadar yeni bir görüntüye kavuştu. Şehrin her noktası adeta yeniden inşa edildi. Her noktaya yeni ve lüks konutlar yapıldı. Daire fiyatları konusunda İstanbul ve Ankara gibi illerle yarışmaya başladık. Artan daire fiyatları kira fiyatlarını da tetikledi. Yeni bir daire kirası asgari ücrete yaklaştı. Ancak son aylarda yaşanan ekonomik süreç nedeniyle konut krediler yükseldi. Bankalardan yaptırdığımız hesaplamalarda çıkan oranlara konut sahibi olmak mümkün değil. Bu nedenle konut hayalimizi en az 2-3 yıl ertelemek durumunda kaldık. Biz bu ertelemeleri yaparken müteahhitlerde eski fiyatlara göre daha uygun fiyatlara daire satmaya çalışıyorlar. Ancak bu oranlara kimse kredi çekmeye yanaşmıyor. Konut kredilerinde yapılacak bir iyileştirme hem bizlerin konut hayallerini gerçekleşmesini sağlar hem de büyük bir sektörün ayakta kalmasını sağlar. Beyaz eşya ve diğer kalemlerde yapılan destekleme programının inşaat sektöründe de olmasını talep ediyoruz. İleriki günlerde bu rakamlar daha aşağılara da düşse bu rakamlara kimse konut kredisi çekmez” dedi.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın