“Konutbank devreye alınmalı”

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal yaptığı açıklamada; Türkiye’de 2017’de satılan ev rakamı 2016 yılına göre yüzde 5,1 artarak 1 milyon 409 bin 314 oldu.

Bu oran bizim beklediğimiz bir orandı. Konjonktürel olarak bölgemizde oldukça sıkıntılı durumlar oluşmuş olsa da, ev satışında kırdığımız rekor, hem ülkemizin potansiyelini, hem oldukça genç olan yaş ortalamamızı hem de ne kadar enerjik bir nüfus olduğumuzu gösteriyor.

Bu rakamlara bakıldığında Avrupa’nın da en fazla daire satan ülkesi konumundayız. Rekorda 2017’deki konut satışlarını uzun vadeli konut kredisinde başlangıç rakamı olan yüzde 25 oranındaki sermayeyi sağlama zorunluluğu yüzde 20’ye indirilmesi, KDV ve damga vergisi muafiyeti ile birlikte ayrıca konut alımında yüzde 15 devlet desteği uygulanması etkili oldu.

Özetle devlet ekonominin en yüksek hızla işleyen çarkının yavaşlamaması için her türlü fedakârlığı yaptı. Ayrıca Emlak Konut GYO öncülüğünde markalı konut üreticilerinin kampanyaları da bu fedakarlığı perçinledi. Keza geçen yıl yabancılara vatandaşlık hakkının yanı sıra getirilen KDV muafiyeti de rakamlara pozitif etki etti. Nitekim yabancıya hem konut satışında hem de cirosal anlamda 2016’ya kıyasla yüzde 20’nin üzerinde bir büyüme gerçekleşti.

Konutbank devreye alınmalı

2018 yılında da 2017 yılında olduğu gibi bir rekora ulaşmak istiyorsak bazı önlemler almamız gerekiyor. Bunlardan ilki konut kredi faiz oranlarının yüksekliği. Geçen seneye kıyasla 30 baz puan yukarıdayız. Ayrıca bankalar konut kredisi almak isteyen her 100 tüketiciden 60’ını reddetmeye başladı.

Keza geçen sene devletin sektöre verdiği teşvikler bu sene yok. Bu üçü, özellikle finansal araçlara ulaşabilen konut üreticilerinin kendi finansal modellerini geliştirmeye itiyor. Burada da sermayesi güçlü olamayan markalarda orta vadede ciddi riskler oluşabilir. Tüm bunların önüne geçebilecek formül ise ‘konutbank’. Tüketiciye az maliyetli ve uzun vadeli konut kredisi verebilirsek, sektörde olası bir çok riski de hedge etmiş oluruz.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın