“Türkiye, 2017’de konut satışında Avrupa birincisi oldu”

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur yaptığı açıklamada Türkiye’nin 2017 yılında daire satışlarında Avrupa birincisi olduğunu belirtti.

Türkiye’de 2017’de satılan daire sayısı 2016 yılına göre yüzde 5,1 artarak 1 milyon 409 bin 314 ‘e ulaştı. Bu yıl da Avrupa birincisi olduğumuz bu rakam aslında beklediğimiz bir rekordu.

Bunda Türkiye’de meydana gelen ev ihtiyacının yanı sıra, devletin yasal düzenlemelerle getirdiği teşvikler ve Emlak Konut GYO öncülüğünde ülkemizde ilk kez uygulanan ‘240 ay vade’ gibi kampanyaların da önemli çok büyük. Hatırlayın;

Geçtiğimiz sene damga vergisinin sıfırlanması, tapu KDV oranında aşağı yönlü yapılan düzenleme ve tapu harcının düşürülmesi tüketiciler için daire satın alınmasında çok büyük bir maliyet avantajı sağladı.

Bu yasal düzenlemelerin katkısı ile 500 bin TL tutarında bir dairenin satın alınması durumunda toplamda 57 bin 500 TL’ye varan yani yüzde 10’u geçen bir kar elde edilmiş oldu.

Sektörümüz, önemli bir kısmı Eylül 2017’ye kadar süren teşvikler sayesinde üçüncü çeyrekte yüzde 18,7 ile son üç yılın en yüksek büyüme oranını yakaladı. Bu rakamla sanayi büyümesinin önüne geçen inşaat sektörünün yatırımları da yüzde 12 oranında artış gösterdi. Öte yandan Emlak Konut GYO, GYODER ve KONUTDER öncülüğünde başlayan ve bizim de destek verdiğimiz kampanyalar da rekora giden yolda etkili oldu.

Bunlardan biri de Türkiye’de ilk kez uygulanan 20 yıl vadeli ve 0,80 faiz oranıyla uygulamaya alınan kampanya idi. Ayrıca konut satışlarını uzun vadeli konut kredisinde başlangıç rakamı olan % 25 tutarındaki sermayeyi sağlama zorunluluğu yüzde 20’ye indirilmesi, KDV ve damga vergisi muafiyeti ile birlikte ayrıca konut alımında yüzde 15 devlet desteği uygulanması ve yabancıya getirilen KDV muafiyeti de sektörün satışlarına pozitif etki sağladı. Keza yabancıya getirilen KDV muafiyeti de sektörün satışlarına pozitif etki sağladı. Sektörde konut satışı artışını sürdürmeye devam edecektir, sebeplerini ise kabaca şu şekilde sıralayabiliriz:

TÜİK verilerine göre her sene 600 bin evlilik oluyor ve bunun yüzde 84’ü ilk evlilikten meydana geliyor. Son 5 yılın ortalamasına göre her sene 125 bin çift de boşanıyor.

Bunun yanında Eurostat verilerine göre her sene Türkiye’ye 125 bin kişi yurt dışından göçüyor.
Bunların etkisiyle Türkiye ev satışında uzun yıllar Avrupa birincisi, OECD üye ülkeleri arasında da ikinci olmayı sürdürecektir.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın