Ev sahibi olma yaşı düşüyor

Son 5 yılda moda haline gelen 1+1 tipi daireler, masrafları düşük olduğu için ev sahibi olmak isteyen genç nüfusun ilk tercihi olmaya başladı. Kira ödemek yerine, kira öder gibi ev sahibi olmayı tercih eden genç nüfus, başkent Ankara’da bu dairelere yoğun ilgi gösteriyor.

1+1 ve 2+1 konut almak için gelenlerin, neredeyse yarısının 20-30 yaş aralığında olduğunu belirten Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, çalışmaya başlayan üniversite mezunlarının da, konut alımına yoğun talep gösterdiğini söyledi.

Bezci, çoğu üniversite mezunu gençlerin aileleri ile yaşamak istemediklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Günümüzde insanlar çok daha genç yaşta konut sahibi oluyor. Maddi gücünü eline alıp çalışmaya başlayanlar, Kent İncek ve Kule EVO projelerimizde 1+1, kısmen de 2+1 dairelerimize büyük talep gösteriyorlar. Bunu sadece üniversite mezunu olarak nitelendirmek olmaz. Mezun olduktan sonra kariyerine akademik olarak devam edenler de küçük daireler istiyor. İncek ve Yaşamkent, üniversitelere yakınlığıyla bilinir. Genç yaştaki arkadaşlar bu projelerimizi kendilerine yakın olarak görüyorlar. Son 8 aydır, projelerimizi görmeye gelenlerin neredeyse yarısını 20-30 yaş aralığı oluşturuyor.”

Türkiye’nin, 29 yaş ortalaması ile Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesi olduğuna işaret eden Bezci, “Diğer Avrupa ülkelerinde genç yaş ortalaması 40. Dolayısıyla bu genç nüfusun barınmaya ihtiyacı var. Genç konut alıcıları sayesinde, gayrimenkul sektörü 2017’de de çok iyi sonuçlar verecek” diye konuştu.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın