Pazar, Nisan 21, 2024
Emlak Haberleri

Türkiye’de Konut Satışları Düşüşte

Türkiye gayrimenkul sektörü, ‘GYODER Gösterge’ tarafından hazırlanan 2023 4. Çeyrek Raporu’na göre, bir önceki yıla kıyasla konut satışlarında %17.5’lik bir düşüş yaşandığını belirtti. Bu düşüş, kredi mekanizmasındaki yavaşlamaya ve tasarruflardaki azalmaya bağlanıyor.

Konut Satışları Geriliyor

GYODER’in Ziraat GYO katkılarıyla hazırladığı rapora göre, 2023’ün dördüncü çeyreğinde konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre %23.9 oranında azalarak 325,852 adede geriledi. Yıl genelinde ise toplam konut satışlarında %17.5’lik bir düşüş yaşanarak son sekiz yılın en düşük seviyesine ulaşıldı.

Özellikle ipotekli satışlarda belirgin bir azalma gözlendi. 2022’de 280 bin adet ipotekli konut satışı gerçekleşirken, bu rakam 2023’te %36.6 düşüşle 177 bin adede geriledi. İpotekli satışlardaki bu düşüşün, konut kredi faizlerinde ve konut fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığı görülüyor. Yabancılara yapılan konut satışlarında da belirgin bir düşüş yaşandı. 2023 yılında bir önceki yıla göre %48.1 azalışla 35 bin adetlik satış gerçekleşti.

Konut Fiyatlarında Durağanlaşma

Konut piyasasında yaşanan yavaşlamanın temel nedenlerinden biri, konut finansmanına erişimin zorlaşması ve konut fiyatlarındaki artış olarak görülüyor. İstanbul’da konut fiyatları, son dönemde ortalama hane halkı harcanabilir gelirin 4.85 katına ulaştı. Ayrıca, 2023 yılının son çeyreğinde İstanbul’da 100 metrekarelik bir konut için kullanılacak kredi taksitlerinin hane halkı harcanabilir gelirin %101’ini oluşturduğu belirtildi.

Gayrimenkul ve Konut Fonlama Mekanizmaları Önerisi

Raporda, gayrimenkul ve konut fonlama mekanizmalarının oluşturulmasının önemine vurgu yapıldı. GYODER Başkanı Neşecan Çekici, talebin daha sağlıklı oluşması için fonlama mekanizmalarının oluşumunun gerekliliğine işaret etti.

Lojistik sektöründe ise toplamda 135 bin metrekarelik depo kiralama işlemi gerçekleşti. İstanbul Asya pazarındaki arzın sınırlı olması nedeniyle işlemler Kocaeli ve İstanbul Avrupa bölgelerinde yoğunlaştı.

Alışveriş Merkezleri Arzı ve GYO Pazarı

Türkiye’deki alışveriş merkezi arzı, 2023 yılında 446 adet alışveriş merkezinde 14 milyon metrekareyi aştı. Ayrıca, gayrimenkul yatırım fonlarının büyüklüğü bir önceki çeyreğe göre %56.5 artarak 75.8 milyar TL’ye ulaştı.

Yeni GYO Kuruluşları

Rapora göre, 2023 yılında 9 yeni Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kuruldu ve toplam GYO sayısı 48’e yükseldi. GYO’ların toplam piyasa değeri 343 milyar TL’ye ulaştı.

Sonuç olarak, Türkiye’deki konut piyasasında yaşanan durgunluk ve konut satışlarındaki düşüş, sektördeki önemli gelişmeler arasında yer alıyor. Gelecek dönemde alınacak tedbirlerle sektörde canlanma ve istikrarın sağlanması önem arz etmektedir.

Diğer proje haberleri için tıklayınız…

Emlak haberleri için tıklayınız…