Sunis Residence yeşil ve maviyi buluşturuyor

Antalya’da Alpogan Mimarlık tarafından tasarlanan Sunis Residence Projesi, kentin tarihi, doğal ve fiziksel parametrelerini, doğayla olan ilişkisini ve ‘açık yeşil sistem’ile entegre olan yerleşim kararlarını referans alarak geleceği düşünen esnek ve sürdürülebilir bir yaşam kompleksi sunmaktadır.

Yurtiçinde ve yurtdışında farklı işlevlerde birçok mimari ve iç mimari projeye imza atmıştır olan Alpugan mimarlık, kent dinamikleri ile uyumlu olan zamanında ve dengeli bir şekilde ekolojik, ekonomik ve sosyal bileşenleri bir lider yapar, komşuluk ilişkileri, güçlendirirken yaz ve kış olarak hem kullanılabilecek bir konut projesi hayata geçirdi ve sağlar

Turaçlar grubu yatırımıyla gerçekleştirilen ve 25.400 m2 inşaat alanında bulunan Sunis Residence Projesi, 152 konut, sosyal ve ticari alanlardan oluşuyor ve 100 ile 800 m2 arasında Deniz Manzaralı dev bir peyzaj ağının Eylül 2018’de tamamlanması bekleniyor.

Alpuğan Mimarlık Kurucu Mimar Boğaç Alpuğan, Sunis residence proje tasarım kararları “dinamik coğrafyada mavi bir odak olarak yeşil karşılar” Antalya’nın sonraki analiz katmanları tarafından tanımlanan, kentin tarihi, doğal ve fiziksel parametreleri bir yaklaşıma dayanmaktadır. Karmaşık ve birbirleri arasındaki ilişkiler, kent ve deniz ile birimler arasındaki ilişkiler ve yeşil alanların kullanımında duyarlılıklar tasarımın en önemli noktalarıydı.

Alpugan mimarisi, şehir merkezine çok yakın olan arazinin kuzey-güney yönünde, yerleşim ve manzaraya erişme potansiyeli ve denize giriş avantajları sayesinde konut kompleksinde yaşayanları en iyi şekilde kullanabilen bir tasarım tasarlamıştır.

Sosyal donatılar ve yeşil dokuyla güçlenen komşuluk ilişkileri…

Alpugan mimarisinin tasarımdaki ilk hedefi ve amaçlanan yaşam kurgusu, alt katlardaki balkonlar ve bahçeler ve üst katlardaki çatı terasları aracılığıyla komşuluk ve sosyalleşme potansiyelini artırmaktır. Bu organizasyonu gerçekleştirmek için, Antalya’da kentsel yaşam ve tatil kavramını bir araya getirmek için özelleştirilmiş modüler içerik tanımlayarak farklı konut tipleri önerilmiştir. Yaz ve kış yaşamlarına uygun evlerin tasarımı ve yaz kullanımı nedeniyle her bir ünitenin tasarım olanakları göz önünde bulundurulmuştur.

Tüm ünitelerin Denizi tek parça halinde görmesini ve u şeklinde tasarlanmasını sağlamak için, arkadaki yerleşim yerlerinin geri kalan kısmının farklı bir manzaraya sahip olmasını sağlamak için zemin Bahçeleri kullanılmaktadır. U biçimli kütlenin ön yüzünde oluşan iç avlu, havuz ve yeşil alanlar yerleştirilerek ortak bir alan olarak inşa edilmiştir. Bu bölümün önünde planlı alışveriş caddesi ve ticari alanlar ile bina kompleksi, kentle olan bağlarını güçlendirmiştir. Bu kapsamda, ticari işlev koridoru, işletilebilen ticari birimlerin sayısına da katkıda bulunacak olan zemin ve zemin katlarında sürekliliği olan bir “alışveriş caddesi” olarak planlanmaktadır.

Açık yeşil sistemle biçimlenen bloklar…

Sunis Residence projesinde yükselen katlar baskın oryantasyon temelinde inşa edilmiş yeşil alanlar ile teras şeklinde konumlandırılmıştır. Böylece hem havuz alanı hem de güneş daha verimli bir şekilde alınmış, bu teraslarda oluşturulan yeşil alanlar ve kullanıcılardan çok katlı bir bina yerine bir bahçe evinde yaşamaları istenmiştir.

Yapının heybetli kütlesini kırmak ve rüzgar geçirgenliğini sağlamak için orta kısım aşağı indirilerek sol ve sağ kanat arasında açılmıştır. Aynı zamanda yapının arka cephesinin düzenlenmesine ve teraslı evlerin sayısındaki artışa yol açmıştır.

Alpugan mimarlık tarafından “açık yeşil sistem” anlayışı ile tasarlanan sunis Residence Projesi, yapının çevresini çevreleyen yeşil koridor, avluda havuz ve binanın iç mekanıyla bu anlayışın sürekliliğini sağlarken, deniz kenarında yeşil alan tamamen halka terk edilmiştir. Rekreasyon alanlarına ek olarak, ticari alanı kaplayarak tasarıma giren yeşil kuşak, tasarımdaki negatif boşlukların devamlılığı ile yeşil sistem ağını tanımıştır.

Prensip olarak, Alpugan proje boyunca yaya dostu tasarım felsefesi benimsenmiş ve dıştan alanı besleyen araç trafiğinin ve Mimarlık alanında dolaşımın bastırılması, otopark giriş noktaları ve çevre için geçici park alanları içeren bir araç taşıma planı benimsemiştir. Bina aksları özel kabuller ile tasarlanmıştır; Daire tipleri, ticari birimler, dolaşım birimleri ve cephe sistemleri de bu aks sistemi ile tanımlanır.

Yağmur ve sulama suları tekrar kullanılabiliyor…

Yeşil alanlarda kullanılan sulama suyunun en verimli kullanımı için etkili drenaj ağı ve bitki örtüsü tabakası öngörülmüştür. Çatı ve bahçelerden toplanan yağmur ve sulama suyu boşaltılıp yeniden kullanılmak üzere depolara transfer edilecek şekilde tasarlanmıştır. Gece doğrudan ve dolaylı öğelerle tüm bölgeyi aydınlatmayı planlayan Alpugan mimarisi, aydınlatma projesini imar temelinde inşa ederken, havuzun içinde ve oturma elemanlarının altında doğrusal aydınlatma ile görsel bütünlük sağlamayı hedeflemektedir.

Bütün bu fikirlerle esnek ve sürdürülebilir bir bina tasarım sağladıkları ve teknik verileri ve yapısı içinde yeni nesil yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını tasarımında değerlendirilmesi ve sunis residence Projesi gelecekteki teknolojik gelişmelere ayak uyduracak bir tasarım altyapısı kurduk ekledi: “olduğunu ekledi Alpugan Mimarlık kurucusu Mimar Boğaç Alpugan dedi. Ana hedefimiz, ekolojik, ekonomik ve sosyal bileşenleri katılımcı bir modelle zamanında ve dengeli bir şekilde bir araya getirmekti. Şehrin dinamiklerinden ödün vermeden hızlı ve kolay bir proje tasarladık.”

Proje Künyesi:

Proje Adı : Sunis Residence
Konumu : Konyaaltı-Antalya
Yatırımcı Firma : Turaçlar Group
Yüklenici Firma : Turaçlar İnşaat
Toplam Arsa Alanı : 14.666,00 m²
Toplam İnşaat Alanı : 25.368,42 m²
Toplam Peyzaj Alanı : 6.527,20 m²
Toplam Konut Adedi : 152
Konut Büyüklükleri : 100-800 m² arasında değişiklik göstermektedir.
Sosyal Donatılar : Kapalı otopark, açık ve kapalı yüzme havuzu, çocuk havuzu, fitness center, restoranlar, çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurları, dinlenme alanları ve kent mobilyaları, akıllı ev sistemi, depo ve diğer ticari hizmet alanları.
Teslim Tarihi : Eylül 2018

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın