Cumartesi, Mart 2, 2024
Emlak Haberleri

Mimar Odası inşaatçıların da sabrını taşırdı

Türkiye’de dev projelere karşı mahkeme mahkeme gezen, meslek örgütlüğü yerine siyaset yapan, en son kentsel dönüşümü baltalamaya çalışan Mimar Odası inşaatçıların da sabrını taşırdı

Durdurulan her projenin altından çıkan, işten çok siyaset üreten, dev yatırımları açtıkları davalarla sürüncemede bırakarak Türkiye’nin kalkınmasına darbe vuran Mimarlar Odası’nın son olarak ekonomiye 400 milyar dolar kaynak yaratacak kentsel dönüşüm hamlesini engelleme girişimine inşaatçılar sert tepki gösterdi.

İLLA ELİ SİLAHLI OLMUYOR
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 2016 değerlendirme toplantısına Mimarlar Odası’nın açtığı dava üzerine Danıştay’ın iptal kararı aldığı ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ damga vurdu. En sert konuşmayı KONUTDER Yönetim Kurulu Üyesi ve Ağaoğlu Şirketler Grubu Murahhas Azası Hasan Rahvalı yaptı. “Sen meslek örgütü müsün, siyasetçi misin, terörist misin, nesin?” sorusunu soran Rahvalı, “Siyasal, dinsel, ekonomik hedefe ulaşmak için sivillere, resmi, yerel ve genel yönetimlere yönelik yıldırma ve her türlü şiddet içeren her türlü yolun kullanımına terörizm, bunu yapanlara da terörist denir” dedi. Mimarlar Odası’nın ne kadar planlı konu varsa hepsine itiraz ettiğini belirten Rahvalı, şöyle konuştu: “1954’te kurulan meslek kuruluşu, bugüne kadar Türkiye’nin her yerinde metropollerde gecekondular yapılırken seyirci kaldı. Nerede planlı çalışma, şehir planı, devletin planı varsa ona itiraz ediyor. Terörist deyince illa eli silahlı olmuyor.” Dernek başkanı Ömer Faruk Çelik de konut sektörünün ana paydaşlarından olan mimar ve mühendislerin sektörle birlikte hareket etmesi, siyasi ve ideolojik yaklaşımlarla meseleyi çıkmaz noktaya sürüklememeleri gerektiğini belirterek, “Mimarlar Odası ‘Efendim bu yönetmeliği bilmem ne belediyesi veya bakanlık yaptı. O bakanlığın yaptığı her şeyi iptal ettiririz’ diyor. Burada kentsel dönüşüme giren, binlerce yıkılacak ev mağdur oluyor” dedi.

Sitesinde ‘isyandayız’ yazıyor

Hasan Rahvalı, odanın internet sayfasında Ankara’daki terör saldırısına atıfta bulunarak “İsyandayız, 10.10.2015” ibarelerinin yer aldığını anımsattı. Rahvalı, “Birçok vatandaşımız o gün hayatını kaybetti. O günden bu yana kaç tane şehit verdik. Sayfada şehitlerden bahsetmiyor” dedi.

Kentsel dönüşümü baltalamak istiyorlar

Mimarlar Odası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne ilişkin yayımladığı genelgenin 6 ve 7’nci maddesinin iptali istemiyle dava açmıştı. Danıştay da ilgili maddenin yürütmesini durdurmuştu. Bu madde, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binalara ek emsal hakkı tanıyordu. Bu uygulamadan yararlanmak için son süre 1 Ocak 2016 olarak belirlenmişti. Ancak daha sonra 2016 sonuna kadar uzatılmıştı. Firmalar da planlarını buna göre yapıp, ihalelere bu yönetmelik desteğiyle girmişti. Yürürlükte olan yönetmelik yüzde 20 gibi bir ilave emsal hakkı sağlıyor. Bu yönetmelik iptal edilince kentsel dönüşümde hak sahibine verilecek 120 metrekarelik dairenin 20 metrekaresi yok oldu. Dolayısıyla birçok yerde anlaşma imkânsız hale geldi. Kentsel dönüşüme balta vurulmuş oldu.

Kalkınmaya karşılar

Mimarlar Odası bugüne kadar Türkiye’nin dev projelerini iptal ettirmek için mahkeme mahkeme dolaştı 3. Köprü yolunun yapımını mahkeme kararıyla durduran oda, 3 Havalimanı’nın yapımının durdurulması için de davalar açtı. Hükümeti devirme amaçlı yapılan Gezi olaylarında kurdukları Taksim Platformu’yla akıl almaz isteklerde bulunan oda en son Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ‘kaçak’ iftirasıyla gölgelemeye çalışmış, Cumhurbaşkanı’nın Külliye’de verdiği iftar sofrasına dahi şişirilmiş rakamlarla iftira atarak dil uzatmış, Ankara Bulvarı’nı mahkemeye şikâyet edip kapattırmıştı.

Odaya operasyon yapılsın

Bir kesimin odayı ele geçirdiğini ve çöreklendiğini belirten Rahvalı, “Finansal kaynağı da oradan sağlıyor, aidatlardan. Bu paralel yapılanmaların üzerine gidildiği kadar Mimarlar Odası’na da bir operasyon yapılması lazım. Ben buradan hakikaten savcılara suç duyurusunda bulunmak istiyorum” dedi.

Seda TABAK / Sabah