Kentsel dönüşümde müteahhit seçme kuralları

Yaklaşık 7.5 milyon evin acilen yenilenmesi gereken Türkiye’de, kentsel dönüşüm büyük önem taşıyor. Binanın yeniden yapılma sürecinde doğru müteahhiti seçebilmek gerekiyor.

Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 20 milyon konut bulunduğunu, 2000 sonrasında inşa edilen konutlar dışındaki 14 milyon civarındaki konutun afet riski taşıdığına dikkat çekti. Son, deprem dayanıklılığı düşük yaklaşık 7.5 milyon konutun ise acilen yenilenmesi gerektiğini söyledi. Tamer Son, arsa sahiplerine müteahhit seçerken dikkat etmeleri gereken kriterlerle ilgili bazı tavsiyelerde bulundu.

1- Güvenlik için iskân belgesi olmalı

Tamer Son; “Müteahhit firmadan mutlaka yapı kullanmaz izin belgesi alınması talep edilmeli. Hayata geçirilecek yapının imar kanunları çerçevesinde uygulanması ve bu çerçevede iskanın alınması çok hassas bir konu. İskân belgesi belediyeler tarafından, binanın ruhsattaki şartlara uygun olup olmadığı ve sağlamlığı gibi önemli hususların kontrol edilmesinin ardından verildiği için tüketicilerin kendi güvenlikleri adına bu konuya özen göstermelerini öneriyoruz” dedi.

2- Müteahhidin Bakanlık onayı olmalı

Son, arsa sahiplerinin bakanlıktan alınmış lisans belgesi konusunda dikkatli olması gerektiğini söyledi. Son; “Bir müteahhidin kentsel dönüşüm kapsamında proje gerçekleştirebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen müteahhitlik lisansının olması gerekiyor. Mağdur olmamak adına bina sahiplerinin lisans konusunu da incelemeleri faydalı olur” diye konuştu.

3- Müteahhidin referansları araştırılmalı

Tamer Son, müteahhit firmanın inşaat kalitesini ve beyanlarının doğruluğunu tespit etmek için referanslarının araştırılması gerektiğini belirtti.

4- Daire metrekare fiyatına bakılmalı

Son, kentsel dönüşüm sürecini yavaşlatan unsurlardan birinin arsa payı çıkmazı olduğunu söyledi. Son, arsa sahiplerinin kat karşılığı projelerde sadece arsa payı oranını dikkate almalarının yanlış kararlara neden olabileceğini dile getirdi. Tamer Son, arsa payı oranıyla birlikte değerlendirilmesi gereken önemli kriterlerden birinin bina tesliminde öngörülen daire metrekare fiyatı olduğunu ifade etti.

5- Statik ve estetik değerler sorgulanmalı

Tamer Son; “Tüketicilerin kentsel dönüşüm sürecinde binalarını yeniletirken hem statik hem de estetik değerleri sorgulamaları gerekiyor. Zemin etüdünden projelendirmeye, malzeme kalitesinden yapım faaliyetine kadar bina üretim sürecinin her aşamasında alınacak mühendislik hizmeti, yapıların güvenli ve sürdürülebilir olmasının en önemli teminatı. Bu nedenle mühendislik ve mimarlık hizmetlerine gereken önemi veren inşaat firmalarını tercih etmek çok önemli” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın