Kamu taşınmazlarındaki turizm tesislerinde yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kamu taşınmazlarındaki turizm yatırımlarının tahsis ve irtifak hakkı süresinin uzatılması ile ilgili açıklamalar yaptı. Kurum, yapılan başvurular sonucunda aralık ayı sonundan bugüne kadar 800 milyon lira tahsil edildiğini söyledi. Uygulamaya başvuru süreci 5 Aralık’ta sona erecek.

Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm, Tarım ve Orman ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıklarının ortak çalışmasıyla hazırlanan, 4 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Kamu Taşınmazları Üzerindeki Turizm Yatırımlarının Sürelerinin Uzatılması ile Satışına İlişkin Yönetmelik”le turizm tesislerinde yatırım ve dönüşüm süreci başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, turizm yatırımı gerçekleştirilmek maksadıyla yatırımcılara 564 otel, tatil köyü, günübirlik tesis, golf tesisi ve benzeri turizm tesisi ile 52 yat limanı ve yat çekek yeri tahsis edildiğini söyledi. Kurum, bu tesislerin 49 yıla kadar yapılan tahsis sürelerinin kısalmasının, tesislerin yenilenmesine ve teminat gösterilerek kredilendirilmesini engellediğini kaydetti.

Kurum, yeni yapılan düzenlemeyle yatırımcılara ve işletmecilere kamu taşınmazlarında turizm tesisi yapmak amacıyla verilen sürelerin bir kereye mahsus yararlanma bedeli alınmak üzere 49 yıla uzatılabilmesine olanak sağladığını dile getirdi. Kurum, “Aynı zamanda milli park ve tabiat parklarında bulunan konaklama amaçlı turizm tesislerinde kira sözleşmeleri de 29 yıla ya da 49 yıl süreli irtifak hakkına dönüştürülmek suretiyle uzatılabilir. Ücretini ödeyen işletmelerin süre uzatma işlemleri 2019 yılı başı itibarıyla tamamlandı. Yapılan başvuruların sonucunda süre uzatımı karşılığında aralık ayı sonundan bugüne kadar 800 milyon lira tahsil edildi ve önümüzdeki dönem taksitlerle birlikte toplam 2,5 milyar lira gelir elde edilmesini öngörüyoruz” diye konuştu.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın