Cumartesi, Mart 2, 2024
Emlak HaberleriKentsel Dönüşüm

Kentsel Dönüşüm ile Yeni Projeler Gündemde

Türkiye’de depremi önlemek amaçlı yapılan kentsel dönüşüm ile inşa edilen evler gittikçe artmaktadır. Kurucu ortağı olan Dr Emre Ilıcalı ekonomik fayda açısından bu projeleri onaylamaktadır. Ayrıca insanların kentsel dönüşüm ile birlikte enerji ve su gibi kaynakları daha verimli kullanacaktır. Uluslararası standartlara uygun binalar inşa edilmesi gerektiğini dile getirmektedir. Gerek tasarım gerekse inşaatta işletme sürecinde bu hedefler doğru şekilde sağlanabilmesi kentsel dönüşüm için önemli bir fırsat olacağı belirtilmektedir.

Yeni Yapılan Neredeyse Sıfır Enerji Konseptli Binalar

Türkiye’deki kentsel dönüşüm çalışmaları devam ederken yenilenen yapıların yeşil bina olarak hayata geçirilmektedir. Dönüşüm çalışmaları yapılırken bütünlük içerisinde ele alınması gerektiğini birçok kişi dile getirmektedir. Avrupa birliği yeşil mutabakatı ile gündeme gelen bu projeler ilgi çekmektedir. Aynı zamanda Avrupa Birliği’nde 2021 yılından itibaren zorunlu hale getirdiği projeler konuşulmaktadır. Neredeyse sıfır enerji bina konsepti ülkemizde gündeme gelmektedir. Bu projeler tasarlanarak enerjinin en verimli şekilde kullanıldığı şekilde yapılandırılmaktadır. Hem enerji verimliliği hem ve konforun bir arada sunulduğu yapıların inşa edilmesi konusunda da harekete geçirilmiştir. Bu proje kapsamında büyük önemli adımlar atıldığı bilinmektedir.

Kentsel Dönüşüm ile Neredeyse Sıfır Enerji Konsepti Hayata Geçiyor

Kentsel dönüşümün amacı sağlıksız binaları dönüştürerek daha verimli ve sağlam binalar yatmaktır. Bu binalar yapılırken aslında bu yapıların 50-100 yıl kadar yaşayacağı belirtilmiştir. Kentsel dönüşümle eğer sadece deprem riskini göz önüne alarak diğer konuları göz ardı edersek yaşam kalitesini artıracak ve günlük yaşam çevremizde dair olumsuzlukları azaltacak önemleri şimdiden almazsak ileride büyük sorunlarla karşılaşacağız. Kentsel dönüşüm sürecinin planlı ve doğal bir şekilde gerçekleştirilmesi önemli olan detaylardır. Bu proje yalnızca binaların dönüşünü ve rant kaynağı olarak düşünülmemelidir. Yaşam kalitesini artıracak ve iklim değişikliklerine çözümler sunacak bir dönüşüm haline getirilme hedefinde bu proje yürütülmektedir.

Bu şekilde kentsel dönüşüm kapsamında binaların neredeyse sıfır enerjili bina konseptine uygun olarak yapılandırma ve depreme bu şekilde çözüm bulmak gibi önemli adımlar Türkiye’de atıldığı bilinmektedir. Sizlerle bu şekilde proje hakkında bilgi sahibi olarak Türkiye’deki ciddiye sağlıksız yapıların dönüşümünü takip edebilirsiniz.

Daha fazla güncel haber için tıklayınız…