50 bin kamu konutu satışa çıkarılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilk etapta 5 bin, toplam 50 bin kamu konutunun satışa çıkarılacağını söyledi.

İmar barışında bugüne kadar 3 milyon 780 bin başvuru yapıldığını belirten Kurum, 1 milyar 350 milyon TL ödeme gerçekleştirdiklerini kaydetti Kurum, inşaat sektörünün faiz desteği talepleriyle ilgili çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

Bakan Kurum, imar barışıyla ilgili başvuruların 31 Ekim’e kadar süreceğini dile getirdi. Kurum, “2017 sonuna kadar yapılan binaları ilgilendiriyor. Şu an yapılanlar, bunlara izin verenler hakkında yapılması gereken neyse en sert şekilde cevaplarımızı vereceğiz” dedi.

Bakan Kurum, konut sektöründeki problemi çok iyi bildiğini, faiz desteği ya da sağlayacakları başka bir kolaylığı süreç içerisinde açıklayacaklarını dile getirdi.

Kurum, Kanal İstanbul için benzer bir desteğin olup olmayacağı sorusuna “Kanal İstanbul çok önemli bir proje, yurt dışındaki yatırımcıların da ilgilendiği bir proje. Faiz desteği bağlamında kamu kaynağını kullanma gibi bir düşüncemiz yok” cevabını verdi.

Millet bahçeleri ile ilgili ilk etapta 22 projenin gündemde olduğunu söyleyen Kurum, 100 gün içinde 5 bahçenin açılacağını müjdeledi. Kurum, kamu kaynağı kullanmadan atıl arazileri kullanarak TOKİ üzerinden bunları yapacaklarını da vurguladı.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın