Cuma, Aralık 1, 2023
Emlak Haberleri

Vefa’nın ihracat yaptığı ülke sayısı 70’e ulaştı

Turan KocyigitPrefabrike ve çelik yapı sektöründe 1990 yılından bu yana faaliyet gösteren ve her yıl istikrarlı büyümesini sürdüren Vefa, 2014 yılında da iddialı. 2013 yılı boyunca Türkiye’nin 60 ilinde birçok farklı proje yürüten Vefa, yurtdışında ise faaliyet gösterdiği ülkelere yenilerini ekleyerek bugüne kadar ulaştığı ülke sayısını 70’e çıkardı. Vefa, cirosunu ise bu yıl yüzde 50 artırmayı hedefliyor.

Prefabrike ve çelik yapı sektörünün önde gelen markalarından Vefa, başarı ile geride bıraktığı 2013 yılının ardından 2014 yılına iddialı bir giriş yaptı. Bünyesindeki şirket ve markalar ile yurtiçi ve yurtdışında birçok projeye imza atan Vefa, Türkiye’de sadece geçen yıl 60 ilde birçok farklı projede yer alırken, yurtdışında ise ulaştığı ülke sayısını 70’e çıkardı.

Vefa İcra Kurulu Başkanı Turan Koçyiğit, Türkiye’de 1990 yılından bu yana faaliyet gösterdiklerini hatırlatarak, istikrarlı bir şekilde her yıl büyüdüklerini ve bununla birlikte önemli yatırımlara imza attıklarını kaydetti.

Geçen yıl ihracatın toplam cirodaki payının yüzde 62 olduğunu hatırlatan Turan Koçyiğit, “2013 yılının başına kadar dünyada ulaştığımız ülke sayısı 61 iken yıl boyunca dokuz yeni ülkeye daha ulaşarak bu sayıyı 70’e çıkardık. 2013 yılında ilk defa ihracat yaptığımız ülkeler; Senegal, ABD, Kenya, Meksika, Kostarika, Uganda, Güney Sudan ve Panama oldu. 2013 yılı içinde 30 farklı ülkede proje yürüttük. Türkiye’de ise yıl boyunca bulunduğumuz il sayısı 60 oldu” diye konuştu.

2013 cirosunun bir önceki yıla göre yüzde 35 arttığını, bu cironun yarısını da yeni ulaştıkları müşterileri sayesinde gerçekleştirdiklerine değinen Koçyiğit, 2014 yılında ise yeni şirketleri ve yatırımları ile birlikte toplam cirolarını geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 artırmayı planladıklarını açıkladı. Turan Koçyiğit, 2014 yılında yurtdışı pazarlara daha fazla yoğunlaşacaklarını belirterek ihracatın toplam cirodaki payını daha yukarılara taşımayı hedeflediklerinin de altını çizdi.