TOKİ’den dar gelirliye ucuz konut müjdesi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 2 bin 286 konutu açık satışa sundu. Dar gelirli vatandaşlar; Ankara’dan Sivas’a, Burdur’dan Şanlıurfa’ya, Çankırı’dan Niğde’ye kadar 83 bin liradan başlayan fiyatlarla ev sahibi olacak.

TOKİ, 2019 yılında özellikle emeklilere ve dar gelir grubuna yoğunlaştı. Birçok ilde konutlarını satışa çıkarılırken, ev sahibi olmak isteyendar gelirli vatandaşlar için binlerce konut daha satışa sunuldu.

Dar gelirliler için yapılan konut projeleri, toplam 21 şehirde hayata geçiriliyor. Bu projeler; düşük gelir seviyesine sahip, engelli ve emekli vatandaşlar için oldukça önemli bir fırsat sunuyor.

Son başvuru tarihlerine dikkat

Konut fiyatları, 83 bin liradan başlıyor. Konut projelerindeki en düşük taksit fiyatı da 306 lira. TOKİ‘nin bu konutları için son başvuru tarihi, 31 Temmuz, 29 Ağustos, 30 Eylül ve 31 Aralık olarak toplam 4 döneme ayrılıyor.

Açık satıştaki konutların başlangıç fiyatı 83 bin 345 lira ile 271 bin 536 lira arasında bulunuyor. Konutların ödemesi oldukça uzun vadeli. 15 yıl hatta 20 yıl vadeyle ödeme yapabilmek mümkün.

Satışta olan konutlar için peşinat oranları, projeye göre yüzde 10, 12, 15, 20, 25 olarak belirlendi. Ödenen peşinatın miktarına göre vadeyi uzatabilmek de mümkün. Vade süreleri de projeye göre 96, 108, 120, 180, 216 ve 240 ay olarak değişebiliyor.

Başvuru şartları hakkında bilgiler

Şehit aileleri, harp malulleriyle bunların dul ve yetimlerine yüzde 10 peşin 240 ay vadeli olarak sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıcı teslim tarihini takip eden ay itibarıyla başlayacak şekilde konut satılıyor. Diğer satışlarda ise ilk taksit ödemeleri sözleşme imzalama tarihini takip eden ay itibarıyla başlatılıyor.

Konut sahibi olabilmek için T.C. vatandaşı olmak, projenin yer aldığı il/ilçe sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşuluyla oturmak, TOKİ‘den konut satın almamak ve konut kredisi çekmemiş olmak,  25 yaşını doldurmak ve aylık hane halkı gelirinin, en çok 4 bin 500 TL olması gerekiyor.