Toki Van'da ilk kazmayi vurdu

Van depreminin yol açtığı acil barınma sorununun çözülmesi için ihale sürecini hızlı bir şekilde tamamlayan TOKİ, bir ay gibi kısa sürede kalıcı afet konutlarının temelini attı.

TOKİ, Van’da 23 Ekim’de meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremin hemen ardından ihale sürecini tamamlayarak yüklenici firmalara 21 Kasım’da yer teslimini gerçekleştirdi. Yüklenici firma da Van Bostaniçi’ne yapılacak 288 afet konutu için 9 günde tüm hazırlıklarını tamamlayarak inşa sürecine girdi. Bostaniçi’nde 288 konutun yer alacağı 18 bloktan 4’ünün temel kazısı tamamlandı. 2 bloğun temel altı betonuna başlanırken bir bloğun da demirleri bağlanıyor. TOKİ bu şantiyede, 288 adet kalıcı konutun yanı sıra 32 derslikli ilköğretim okulu cami ve ticaret merkezi de inşa edecek.

800 KONUTUN DA TEMELİ ATILDI

TOKİ, Kevenli-Bostaniçi afet bölgesi 2. Etap projesi için de hızlı bir şekilde inşa sürecine girdi. Bu proje için de yüklenici firmaya 21 Kasım’da yer teslimi yapıldı. 50 bloğun yer alacağı bu inşaat alanında 5 bloğun temel kazısı tamamlanırken, üç blokta da temel altı betonuna başlandı. Bu alanda da kalıcı konutların yanı sıra 32 derslikli bir adet lise, 32 derslikli bir adet ilköğretim okulu, bir adet cami, bir adet ticaret merkezi ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi yapılacak.

ERCİŞ’E 1376 KONUT

TOKİ depremin en büyük hasarı verdiği Van Erciş’e 1376 konut inşa edecek. 528 konut projesinin temel kazısı başlandı. 368 konutun temel kazısının ise Cumartesi başlaması bekleniyor. 480 konut projesinin temeli de en kısa süre içinde atılacak.

1808 konut ihale aşamasında

Van depreminin ardından 2944 kalıcı konut ihalesini tamamlayarak binaların temelini atan TOKİ, 1808 konutu da ihale aşamasına getirdi. 1808 konutun ihalesinin tamamlanmasıyla birlikte Van’daki depremzedelerin barınma sorunun çözümü amacıyla 4752 konutun ihale sürecini tamamlamış ve inşaat aşamasına geçilmiş olacak. TOKİ, 7.2 şiddetindeki depremden etkilenen 91 köy için de 6 bin konteyner ihalesi gerçekleştirdi. Bu konteynerlerden yüzde 40’ının afetzedelere teslimi tamamlandı. TOKİ, bunun yanında AFAD ve Kızılay tarafından bölgeye konuşlandırılacak 6 bin 500 konteyner için de alt yapı ihalesini tamamladı.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın