TOKİ, Soma şehitlerinin aileleri konutları bu yıl teslim edilecek

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciası sonrasında, TOKİ’nin şehit madenci aileleri için başladığı konut projesi tamamlanmak üzere. Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş yaptığı açıklamada “TOKİ tarafından yapılan konutların bu yıl içinde şehit madencilerin ailelerine teslim edilmesi planlanıyor” dedi.

Kaymakam Altıntaş, yaptığı açıklamada finansmanı Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü (GAOSBM) tarafından sağlanan ve TOKİ tarafından yaptırılan konutlarının inşasının hızla devam ettiğini söyledi.

Projeyi üstlenen firmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle başka bir firmanın görevlendirildiğini aktaran Altıntaş, yeni firmanın da çalışmaya başladığını dile getirdi.

8 bin 500 metrekarelik alana okul inşası

Konutlarla eğitim ve sosyal tesislerin yapımının sürdüğünü anlatan Altıntaş, konutların bu yıl içinde şehit madenci yakınlarına teslim edilmesinin planlandığını dile getirdi.

Altıntaş, şehit madenci yakınları için Doğuş Grubu tarafından da 301 konut yaptırıldığını, grubun buna ilave olarak 32 derslikli bir okul inşa ettirdiğine dikkati çekerek, “Okul 8 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine kurulacak. Fiziki açıdan ilçemizdeki en geniş kapalı alana sahip okul olacak. Her türlü donanımı sağlanacak. Arkadaşlarımız bizimle de irtibat kurdular. Gereken ne ise liste halinde vermemizi istediler. Biz de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz kanalıyla o listeleri ulaştırdık” diye konuştu.

İlçede yeni istihdam alanlarının oluşturulması için de çalışmaların devam ettiğini, bir çimento fabrikasının yakın bir dönemde temelinin atılacağını aktaran Altıntaş, termik santralle ilgili çalışmaların sürdüğünü, Soma Organize Sanayi Bölgesi projesinde de kamulaştırma aşamasında olduklarını kaydetti.

Soma’da yeni bir maden ocağı açılması yönünde çalışma olmadığını, mevcut firmaların çalışmalarına devam ettiğini belirten Altıntaş, facianın yaşandığı Eynez Maden Ocağı’nın durumuyla ilgili incelemelerin sürdüğünü sözlerine ekledi.

AA