Pazar, Şubat 25, 2024
Toki Haberleri

TOKİ Başkanı Turan, “Kırşehir yükselen bir değer”

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ inşaatlarında inceleme yapmak üzere 24 Mart 2016 tarihinde Kırşehir’de bulundu.

Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ü makamında ziyaret eden M. Ergün Turan, yapılan görüşmede il genelinde yürütülen çalışmaların değerlendirildiğini ifade etti.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’yi de makamında ziyaret eden TOKİ Başkanı Turan burada yaptığı açıklamada, “Kırşehir belediyecilik açısından ve bölgesel anlamda güzel hizmet almış bir şehrimiz. Biz de hizmetler konusunda çok yakın temas içindeyiz. Kırşehir’in bu bölgemizde önemli bir potansiyeli bulunuyor. Yükselen bir değer. Bunu destekleyecek kentsel dönüşüm odaklı ya da küçük sanayi sitesi gibi ekonominin gelişmesi adına bazı yatırımları yerinde görüp tespitler yapmak istiyoruz. Hem de devem eden projelerimizi yerinde incelemek ve gelecekte yapılacak projelerle ilgili fikir alışverişinde bulunmak için bir çalışma ziyareti gerçekleştiriyoruz. İnşallah hayırlı sonuçlarla çıkarız ve bu hizmetleri hayata geçiririz.” dedi.

 Bahçeci, “TOKİ ile birçok projeye imza atacağız”

Kırşehir Belediye Başkanı Bahçeci de TOKİ ile birlikte birçok projeye imza atacaklarını söyledi. Bahçeci, “TOKİ, birçok iş yaptığımız önemli bir kurum. Başkanımızla bir kimlik geliştirdik TOKİ’de; hem anlayış, hem proje, hem de işlevsellik açısından. Başkanımızın sahada olması bizi ayrıca mutlu ediyor. Yatırımları yerinde incelemesi, hem projelerin işleyişi açısından hem de bizim motivasyonumuz açısından katkı sağlıyor.” dedi.

TOKİ Başkanı Turan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile birlikte Kırşehir Belediyesi tarafından yaptırılan “Ahi Evran Külliyesi”nde incelemelerde de bulundu. Ardından Kentpark rekreasyon alanını gezdi.

M. Ergün Turan daha sonra Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Vatan Karakaya ile birlikte, TOKİ’nin inşaatını üstlendiği “Ahi Evran Üniversitesi Kampüsü’nü yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

TOKİ Başkanı; “Kırşehir Belediyesi ile dönüşüme örnek olacak bir çalışma yaptık”

M. Ergün Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada; deprem kuşağında yer alan Kırşehir’in İç Anadolu Bölgesi’ndeki yoğun çalışma yaptıkları alanlardan biri olduğunu dile getirdi. Kırşehir Belediyesi ile iki etap halinde toplu konut inşaatı yaptıklarını vurgulayan Turan, şöyle konuştu:

“Kırşehir Belediyesi ile kentsel dönüşümde örnek teşkil edecek çalışmalar yapıyoruz. Bağbaşı bölgesinde iki etap halinde kentsel dönüşüm çalışmalarını yaptık. Yeni etap alanında belediyemiz yıkımlarını tamamladı. Bu bölgede yerel mimariyi ve yatay mimariyi esas alan bir çalışmayla yeni kentsel dönüşüm projeleri devam edecek. Kent içindeki bazı bölgelerde kentsel dönüşüm çalışması için yeni protokoller üzerinde çalışıyoruz. Kırşehir aynı zamanda deprem kuşağında olan bir şehir. Hem kentlerimizi sağlıklı kentler haline dönüştürülmesi hem de depreme karşı hazırlanması adına Kırşehir’de çalışmalarımız devam ediyor. Emekli ve dar gelirli vatandaşlarımıza konut üretilecek alanda da çalışmalarımız var.”

TOKİ’nin eğitim yatırımları hakkında bilgi veren Turan, Ahi Evran Üniversitesi kampüsündeki binaların yapımında da aktif rol üstlendiklerine işaret ederek, “Üniversite kampüsündeki binaları TOKİ olarak bir protokol çerçevesinde inşa ediyoruz. Daha önce yapılan 2 binamız var. Rektörlük ve fakülte binaları yüzde 88 aşamasına geldi. Birkaç ay içerisinde rektörlüğe teslim etmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede 5 ayrı binayı içeren çok önemli bir ihaleyi tamamladık. Bir hafta içinde müteahhide yer teslimi yapacağız. Büyük bir proje.” dedi.

Turan, bir kısmının finansmanını kendi kaynaklarından sağlayarak Milli Eğitim Bakanlığı’na da okullar yaptıklarına değinerek, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise binaları inşa ederek eğitimin hizmetine sunduklarını anlattı.

TOKİ’nin inşa ettiği okulların, Atatürk köşesi ve laboratuvarlardaki tezgah ve dolaplara kadar kullanıma hazır hale getirilerek teslim edildiğine vurgu yapan Turan, “12 yılda inşa ettiğimiz bin 4 okuldan 541 tanesini kendi kaynaklarımızla karşılayarak Milli Eğitim Bakanlığımıza teslim ettik. TOKİ, eğitim alanında da ülkemizin en profesyonel kuruluşlarından bir tanesidir.” değerlendirmesini yaptı.