TOKİ, Azerbaycan’a model oldu

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığını (TOKİ) “model” kabul ederek kurulan Azerbaycan Konut ve İnşaat Yapım Kamu İdaresinin Başkanı Samir Nuriyev, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan’dan İdarenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Nuriyev ve beraberindeki heyet, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan’ı makamında ziyaret etti. Birçok ülkeden TOKİ’nin tecrübelerini paylaşmak için talep geldiğini belirten TOKİ Başkanı Turan, “Azerbaycan, TOKİ tarafından uygulanan finansman modelini örnek alarak Konut ve İnşaat Yapım Kamu İdaresini kurdu. Azerbaycan’a tecrübelerimizi aktardık, dünya çapında model olduk. TOKİ modelini öğrenmek ve uygulamak isteyen ülkelere tecrübelerimizi ve finansman modelimizi aktarıyoruz.” şeklinde konuştu.

TOKİ’nin 1984’de kurulduğunu, kuruluşundan 2002 yılına kadar 43 bin konut ürettiğini hatırlatan TOKİ Başkanı, 2002 yılından itibaren, 58. Hükümetle birlikte TOKİ’nin yeni bir sürece girdiğini, o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Planlı bir kentleşme, sağlıklı konutlar üretelim” talimatıyla konut seferberliğinin başladığını söyledi. M. Ergün Turan, “TOKİ, 2002 yılından bugüne kadar 717 bin konut üretmiştir. Bu konutların çoğunluğunu sosyal konutlar oluşturuyor.” ifadesini kullandı.

“2023 hedefimiz 1 milyon 200 bin konut”

TOKİ Başkanı Turan, alt gelir grupları ve kamu kurumlarıyla yapılan birtakım protokollere ve yapılan hizmetlere ilişkin de bilgi verdi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarını da yürüttüklerini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, gecekondularda sağlıksız, riskli koşullarda yaşayan insanların daha sağlıklı konutlarda yaşaması ve deprem kuşağında olan konutlarda tedbir almak için kentsel dönüşüm gerçekleştirdiklerini kaydetti.

TOKİ’nin konut hedefine de değinen M. Ergün Turan, şöyle konuştu: “Yıllık 60 bin konut hedefimiz var, 2023 hedefimiz ise 1 milyon 200 bin konut. Bundan sonra yapacağımız konutların yüzde 40’ını kentsel dönüşüm vasıtasıyla yapalım diyoruz, deprem riskini atlatmış oluruz. Riskli konutları, sağlıksız yapıları yıkıp, yerine daha modern, daha çağdaş şehirler yapıyoruz.”

Turan ayrıca, “266 hastane, bin 6 okul, 16 üniversite, 991 spor salonu, 69 bin kapasiteli 184 yurt ve pansiyon, 95 sağlık ocağı, 674 ticaret merkezi, 42 kütüphane, 567 cami, 175 kamu binası, inşası devam eden ve biten 18 stadyum yaptık.” dedi. Engelli bakım merkezleri, sevgi evleri, huzurevleri yaptıklarını, Tarımköy uygulamaları kapsamında da daha düzenli köylerin oluşması için tek ve iki katlı evler inşa ettiklerini anlattı.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın