Pazartesi, Aralık 11, 2023
Toki Haberleri

Toki arsa başvuru şartları neler?

Toki tarafından başlatılan 250 bin toplu konut projesine talep 2 milyonu aştı. yoğun ilgi devam etmektedir. Diğer taraftan da daha henüz başvuruların başlamadığı arsa satışları bulunmaktadır. Başlatılan bu konut seferberliği kapsamında başvurular Ekim ayında başlayacaktır. Ayrıca vatandaşlar TOKİ tarafından satışa sunulacak olan arsalara da yoğun ilgi göstereceği beklenmektedir. Toki arsa başvuru şartları neler? Toki tarafından satışa sunulacak olan arsalara başvurular nasıl yapılacak? Ayrıca Toki arsa fiyatları ne kadar? Tüm bu soruların cevaplarına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

Toki arsa başvuru şartları neler?

Öncelikle başvuru yapmak için ilk etapta başvuru bedeli olarak 500 TL ödeme yapılması gerekmektedir. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye genelinde 100 bin adet alt yapılı arsa satışa sunulacaktır. Söz konusu 100 bin adet arsanın elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış şekilde teslim edilecektir. Ayrıca arsaların imar planları hazır ve inşaat yapmaya hazır olacak şekilde satışa sunulacaktır. Başvuru yapmayı düşünenler arsa başvurusu için 500 TL başvuru ücreti ödeyecekler.

Toki tarafından satışa sunulan arsalar üzerinde inşaat yapmanın belli başlı şartları bulunmaktadır. Bu arsalar imarlı olup, imar planları olacaktır. Bu nedenle konut yapmak isteyen vatandaşlar bu imar planına uymak zorundadır. Böylece vatandaş konutunu belediyenin belirlediği imar şartlara göre yapacaktır. Ancak imar planı dışında mimari olarak herkes kendi istediği gibi konut yapabilecektir. Bu belirtilen hususlar 300 ve 500 metrekarelik arsalar için ve 150 metrekarelik arsalar için geçerli olacaktır. 300 ve 500 metrekarelik arsalarda müstakil konutlar yapılacaktır. 150 metrekarelik arsalarda ise en fazla 5 katlı olacak şekilde diğer hissedarlar ile birleşerek konutlar yaptırabileceklerdir.

Toki 250 bin konut hangi illerde kaç konut yapılacak

Başvuru şartlarına gelince;

T.C. vatandaşı olması,
18 yaşını doldurmuş olmak,
İlgili Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek. Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden herhangi birisinde ise Merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek. Diğer Belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek.
Yoksul ve dar gelirli olmak.
Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması şarttır.
775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmaktır.
Ayrıca aylık gelir durumu 16.000 TL’nin altında olmalıdır.

https://tasinmazhaber.com/toki-arsa-istanbul-hangi-ilcelerde-yer-aliyor/

Toki arsa başvurusu nasıl yapılır?

Arsalar için başvurular 10 Ekim 2022 tarihinde başlamaktadır. Başvurular için son gün ise 7 Kasım 2022 tarihidir. Tüm arsa başvuruları Ziraat Bankası Şubelerinden yapılacaktır. Başvuru için istenen belgeler henüz açıklanmamıştır. Bu belgelerin neler olduğu daha sonra açıklanacaktır.

Toki arsa fiyatları ne kadar?

Başlatılan konut seferberliği kapsamında 2023 yılı ile 2028 yılları arasından toplam 250 bin konut amaçlı arsa satışa sunulacaktır. İlk etapta ise 100 bin arsa satışa sunulacaktır. Arsa fiyatlarına bakıldığında ise iki farklı şekilde arsa satışa sunulmaktadır.

Birinci tip arsalar 350 ile 500 metrekarelik değişen büyüklüklerdedir. Bu arsaların fiyatları ise 192 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Taksitler ise 1.604 TL’den başlamaktadır.

150 metrekarelik ikinci tip arsaların fiyatları ise 112 bin 500 TL’den başlamaktadır. Taksitler ise 937 TL’den başlamaktadır. Bu projede ise İlk evim ilk işyerim projesi adı verilmiştir.

Toki arsa projesi ile ilgili her türlü soru ve görüşleriniz için 444 86 54 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Diğer Toki haberleri haberleri için tıklayınız…