TOKİ, Ankara’da emekliler için arazi tahsisi yaptı

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, 2016 yılındaki emeklilerin beklentileri hakkında yaptığı basın açıklamada ilk olarak TOKİ hakkında bilgiler verdi. Aytekin yaptığı açıklamada. “Derneğimiz TOKİ ile yürütülen emekliye ucuz konut projemiz hızla sürmektedir. Evi olmayan emeklilerimiz ev sahibi olmaları için yapılan girişimler Belediye tarafından olumlu karşılanmış Yuva Mahallesinde 119 bin 952 metrekare arazinin emeklilere tahsis edileceği belirtildi. Valilik ve Belediye arasında devir işlemi gerçekleştikten sonra emeklilerimiz için uygun şartlarda konut üretilecektir” ifadelerini kullandı.

REFAHTAN PAY EDİLMELİ
2016 yılı emeklilerin beklentilerini açıklayan Aytekin, “2015 Yılı Genel secimler öncesinde Emekliler gündemin belirlenmesinde önemli bir yer tutmuş Emeklilere yönelik önemli değişiklerin yapılacağına ilişkin hedefler ön görülmüştür. 2016 yılı itibariyle emeklilere seyyanen 100 lira iyileştirmenin yanında işyerleri acan emeklilerden kesilen destek priminin kaldırılması önemli bir gelişmedir.

Ayrıca 6 Aylık enflasyon farkı maaşlara yansıtılacaktır. Tüfe oranına göre emeklilere yansıtılan yüzdeli artışlar düşük aylık alanları mağdur etmiş olup bu artışlar yüzdeli değil seyyanen yapılması ayrıca emeklilere refahtan pay verilmesi için sistem değişikliğine gidilmesi gerekmektedir seklinde konuştu.

500 TL TALEP EDİYORLAR
“Emekliler arasında ayırım olmaması için Emekli sandığı Emeklilerine verilen artışlar SGK ve Bağkur emeklilerine de yansıtılmalıdır. 2000 öncesine yapılan intibak uygulaması yapılmış olup bir haksızlığı gidermek için 2000 sonrası emekliler içinde intibak yapılmasını talep etmekteyiz. Bu talebimiz yerine getirildiği zaman sosyal güvenliğin temel ilkesi olan eşitlik sağlanacaktır. Yıllarca sağlık sigortası yatırılan emeklilerimizden hastane katkı payları ve ilaç katkı payları alınmaması isteklerimiz arasındadır. Bu konuda bir çalışma yapılması gerekmektedir. Vaat edilen promosyonda 300 TL değil 500 TL Talep etmekteyiz. Ülkeyi yöneten iktidarın emeklilerin bu sorunlarını dikkate alarak sosyal devletin gereği olarak adil bir caba içerisinde sorunlara çözüm getirmelidir’ dedi.

Haber 71

Bir Cevap Yazın