Palandöken: Konutta indirim devam etmeli

Bankalar tarafından mayıs ve haziranda uygulanan düşük konut kredisi faiz oranları, sektöre olumlu yansıdı. Haziranda satışlarda yüzde 22 oranında artış oldu. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ekonominin hareketlenmesi için düşük faiz oranlarının ve müteahhitlerin yaptığı yüzde 20 indirim uygulamasının devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Bankaların 10 Mayıs-30 Haziran arasında uyguladığı düşük faizli konut kredisi kampanyasının ardından faizler tekrar yükselişe geçti. Aylık yüzde 0.98 oranındaki konut kredisi faiz oranları yüzde 1.30 seviyelerine dayandı. Müteahhitler de aynı dönemde projelerinde yüzde 20 indirim yaptı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konut kredi faizlerinin düşürülmesi ve konut fiyatlarındaki indirimin satışlara olumlu katkısı olduğunu belirtti. Palandöken, yılın ikinci yarısında da bu indirimlerin devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Haziranda satışlarda yüzde 22 artış

Palandöken, haziranda konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 artarak 119 bin 413’e yükseldiğini söyledi. Palandöken, “Bankalar ve inşaat sektörü, satışların artması için yine el birliğiyle indirime gitmeli. Çünkü konut satışları tüm piyasaları canlandırıyor. En azından yıl başına kadar ekonominin de hareketlenmesi için bu konut seferberliği devam etmeli. Bankalar faizleri düşürmeli, inşaat sektörü satışlar üzerindeki yüzde 20’lik indirimi sürdürmeli” diye konuştu.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın