Otel odasına tapu dönemi

Turizm sektöründe otel odasına tapu dönemi başladı. Turizm gelirini büyük oranda artırması beklenen uygulamayla tahsisli oteller yatak kapasitesinin bir kısmını tapu karşılığı satma imkânı bulacak.

Orman arazilerinde kurulan tesisleri kapsamıyor

Turizmde doping etkisi yapan değişiklik, orman arazisi üzerinde hizmet veren tahsisli otelleri kapsamıyor. Yönetmelikte yapılan değişiklikle otellerin tahsis süresi de 49 yıla çıkarıldı. Yeni düzenlemeyle turizmde otellerin sadece dönemsel hizmet vermesinden kaynaklı gelir kaybının önlenmesi bekleniyor. İşletme sahibi, otel odasına tapu uygulamasıyla tesisi yıl boyunca açık tutabilecek. Turizm sektörüne, 12 ay canlılık getirmesi öngörülen uygulama ile sektörden elde edilen gelirin artması hedefleniyor.

Nitelikli turiste otel odasına tapu dönemi

“Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesi ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik” kapsamında gelecek sezondan itibaren otel odasına tapu dönemi başlayacak. Yeni düzenleme ile otel sahibi, nitelikli yabancı yatırımcıya otel odası satışı yapılabilecek. Otel sahibi ile yatırımcı arasında yapılan sözleşmeyle oda için bireysel irtifak tapusu çıkarılacak. Yatırımcı, sahip olduğu otel odası tapusu ile odanın tüm kullanım hakkına uzun dönem sahip olacak. Yabancı yatırımcı, tapulu otel odası ile ilgili haklarını kullanmakta özgür olacak. İstediği zaman konaklayabileceği gibi üçüncü şahıslara kiraya da verebilecek.

Turizm sektöründe önemli bir adım olarak kabul edilen değişiklikle çok sayıda yabancı turistin Türkiye’ye gelmesi ve yatırım yapması hedefleniyor. Yasal prosedür çerçevesinde satışa çıkmak için hazırlık yapmaya başlayan pek çok tesis bulunuyor. Otel odası tapusu almak isteyen yabancı yatırımcı, tesislerin satışa çıkmasını bekliyor.

Son başvuru tarihi 5 Aralık

Türkiye’de nitelikli yabancı yatırımcıya satışa sunulmaya uygun 400 bin yatak mevcut. 100 bin yatağın bireysel irtifak tapusu için dönüştürülmesi bekleniyor. Tahsisli otel sahibi, dönüştürme kapsamında iki üç odayı birleştirerek satışa çıkarmayı hedefliyor. Bu kapsamda minimum 25 bin, maksimum 50 bin kat mülkiyet ve kat irtifak tapulu alan oluşturulması planlanıyor. 25 bin ila 50 bin kat mülkiyet ve kat irtifak tapulu otel odasının, ortalama 150 bin dolardan satışa sunulması ve turizm sektörüne 4 milyar dolar ek gelir sağlaması bekleniyor.

Yönetmelikte yapılan değişiklikten yararlanmak isteyen otel sahipleri için son başvuru günü 5 Aralık. Tesis sahibi öncelikle tahsis süresini uzatmak için başvuruda bulunacak. Dönüştürülmesi planlanan odalar için de aynı anda başvuru yapılacak. Düzenlenen odalar da bir yıl içinde satışa çıkarılacak.

 

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın