Cuma, Aralık 1, 2023
Emlak Haberleri

Nef, Amstar Global ile proje ortaklığı yapacak

Nef, ABD merkezli gayrimenkul yatırım fonu yöneticisi Amstar Global Partners (AGP) ile Türkiye’de proje geliştirmek için niyet anlaşması imzalayarak, bu kapsamda iki yıl içinde 500 milyon dolarlık proje geliştirmeyi hedefliyor.

‘Nef’esleri kesen ortaklık

Nef’’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erden Timur, global bir marka olmayı amaçladıklarını belirterek, “ABD’li gayrimenkul fonu AGP ile ortak projeler geliştirmek için anlaşma imzaladık. Arsa satın alıp proje geliştireceğiz. İki yıl içinde Türkiye’de İstanbul başta olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Bu tutarın üzerine de çıkabiliriz” dedi.

Ortaklığın konut, ofis ve karma kullanımlı projelere yönelik olacağını belirten Timur, kentsel dönüşüm ve sanayi dönüşüm projeleri ile de ilgilendiklerini söyledi.

Almanya yolcusu

Timur, “Türkiye’de dönüşmeyi bekleyen 7 milyona yakın konut var. Bu dönüşüm için gerekli likidite sorununu çözmenin tek yolu uluslararası finansman sağlamak. AGP ile kentsel dönüşüm projeleri de ilgi alanımızda olacak” diye konuştu.

Nef, ABD piyasasında New York, Chicago projelerini ise sürdürüyor.

Nef’in Almanya’da gayrimenkul projesi geliştirmek üzere bu ülkedeki lokal bir gayrimenkul firması ile işbirliği görüşmelerinin de sonuçlanmak üzere olduğunu belirten Timur, 2016 yılında Almanya’da da proje geliştirmeye başlayacaklarını söyledi.

Nef’in mevcut durumda her yıl 250-300 milyon dolar yatırım yaptığını, bu yıl da 514 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Timur, gidilecek ortaklıklarla bu tutarın daha da artacağını ifade etti.

Nihai hedeflerinin halka arz olduğunu belirten Timur, “Yaptığımız uluslararası ortaklıklar da bu hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracak. Bu işbirlikleri ile oluşturacağımız güçlü yapı ile halka arza hazır hale gelmek istiyoruz” diye konuştu.