MİPİM’de Beyoğlu rüzgarı esti

Bu yıl 28’incisi düzenlenen MIPIM fuarına 47 proje ile katılan Beyoğlu Yatırımcılar Grubu, fuarın gözdesi oldu.

Türkiye’nin en büyük projeleri arasında gösterilen Beyoğlu’nun vitrin projeleri Galataport, Haliçport, Taksim 360, Okmeydanı, Piyalepaşa İstanbul, Örnektepe fuar boyunca 1 trilyon dolarlık portföyü olan yabancı yatırımcıların radarına girdi.

Fuarın ardından MIPIM 2017 ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan: “İşimiz Beyoğlu, Gücümüz Yatırımcılarımız diyerek bu sene MIPIM’e Beyoğlu Yatırımcılar Grubu (BIG) ile katıldık. Tam 35 yatırımcımız ve 47 proje ile MIPIM’de yerimizi aldık ve adeta Beyoğlu çıkarması yaptık. Bu 47 projenin içinde Galataport, Haliçport, Taksim 360, Okmeydanı, Piyalepaşa İstanbul, Örnektepe gibi 6 proje var ki; bu projeler Türkiye’nin en büyük projeleri arasında yer alan Beyoğlu’nun vitrin projeleri. Projelerimizin hepsi birbirinden iddialı, birbirinden değerli ve özel. Fuarın ardından büyük bir gururla şunu söyleyebilirim ki 1 trilyon dolar değerindeki yabancı fonlar projelerimizle yakından ilgilendi.”

Demircan sözlerine şöyle devam etti: “MIPIM’de yabancı yatırımcı için Türkiye’nin hala cazip bir ülke olduğuna yakından tanıklık ettik. Biz de tüm yatırımcılarımızla ülkemizi ve şehrimizi, Beyoğlu’nu en iyi şekilde anlatmaya gayret ettik. İstikrarlı ve güçlü siyasi yapısı ile ülkemizin geleceğine, ekonomik katma değeri, lokasyon avantajları ve geleneksel olana konfor ve fonksiyonellik katan mimari üstünlüğü ile projelerimize güvendiğimizi gösterdik.”

Beyoğlu maketi fuarın ilgi odağı oldu

Beyoğlu Yatırımcılar Grubu, MIPIM Fuarı’nda ilk kez sergilenen 24 metrekarelik dev maketiyle katıldı. Beyoğlu’nda devam eden ve planlanan projelerin detaylı olarak gösterildiği makette kültür sanat merkezlerinden, alt yapı projelerine, sosyal tesislerden gayrimenkul projelerine kadar orta ve büyük ölçekteki 47 proje yatırımcılara tanıtıldı.

“Yabancı yatırımcılara toplam büyüklüğü 20 milyar dolar olan 47 proje sunduk”

Beyoğlu’nun yatırım için biçilmiş kaftan olduğunu belirten Demircan: “Yabancı yatırımcılara toplam büyüklüğü 20 milyar dolar olan 47 ayrı proje sunduk. Bu 47 projenin 6 tanesi tamamen Türkiye’nin prestij projelerinden oluşuyor ve 10 milyar dolar değerinde büyüklüğü var. Yabancıların öncelikle doğrudan gayrimenkul portföyüne yatırım yapmalarını arzuluyoruz.”

MIPIM fuarı sırasında görüşmelerde bulunulan yabancı şirketler arasında Nakheel, Tishman Speyer, Dubai Properties Group LLC, Invesco Real Estate, Hines France, Accorhotels, Aegide Domitys, Aew Europe, Noaho, Y&S Added Value Trading Limited, Carlyle Real Estate Advisors France, Bouygues Construction, Morgan Stanley, Accumulata Immobilien AG, L’IMMOBILIERE ROMANDE IMROSA, Woehr +Bauer GMBH, Credit Suisse, Deka Immobilien GMBH, UBS Fund Management yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir