McArthurGlen, Fiba Holding ile ortak oldu

mcarthurglen-fiba-holding-ile-ortak-olduAVRUPA’nın en büyük indirimli alışveriş merkezleri zinciri McArthurGlen, Türkiye’ye geliyor. Lüks markaların yüzde 70’lere varan indirimle satıldığı McArthurGlen’in, Fiba Holding ile ortak olduğu öğrenildi. Bu ortaklıkla ilk etapta İstanbul’da biri Avrupa, biri Asya yakasında 2 outlet merkezi açılacak.

ORTA ve üst segment lüks markaların indirimli satışının gerçekleştiği Avrupa’nın en büyük outlet alışveriş merkezi zinciri McArthurGlen Designer Outlet, Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor. Avrupa’da 8 ülkede 20 outlet alışveriş merkezi bulunan McArthurGlen’in, finans, enerji ve liman işletmeciliğinin yanı sıra perakende sektöründeki faaliyetleriyle de adından söz ettiren Fiba Holding ile ortak olduğu öğrenildi. Hali hazırda Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda ve İngiltere’de faaliyette bulunan McArthurGlen, Prada, Versace, Valentino, Armani, Zegna, Burberry, Roberto Cavalli gibi ilk akla gelen hemen tüm lüks markaların ürünlerini yüzde 30’dan yüzde 70’e varan oranlarda indirimle satmasıyla ünlü bir zincir. Çok katlı alışveriş merkezi yerine, ABD’de yaygın olduğu gibi tek katlı mağazalardan oluşan alışveriş köyü gibi faaliyet gösteren konseptiyle McArthurGlen Avrupa’da ‘indirimin kralı’ olarak görülüyor. Yüzde 50-50 ortaklık ile kurulan şirket bünyesinde McArthurGlen ile Fiba Grubu’nun ilk olarak İstanbul’da 2 outlet alışveriş merkezi açmayı planladıkları kaydedildi. Hali hazırda Avrupa’daki 21 outlet alışveriş merkezi ile 600 bin metrekare satış alanı bulunan McArthurGlen, 2015 yılında Kanada’da açağı yeni alışveriş merkeziyle Kuzey Amerika’ya da giriş yapacak. Grubun Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda ve İngiltere’de bulunan outlet alışveriş merkezlerinin değeri 3 milyar Euro’yu aşıyor.
1993 yılında kurulan McArthurGlen 2013 Haziran’da dünyanın en büyük perakende zincirleri arasında gösterilen ABD merkezli Simon Property Grup ile ortaklığa gittikten sonra, Kuzey Amerika ve Avrupa bölgesinde büyüyeceğini ilan etmişti. McArthurGlen’in 2 numaralı ismi ve İş Geliştirme Direktörü Gary Bond’un, daha önce Cannes’da düzenlenen Mapic Fuarı’nda, grubun Türkiye ilgisine ilişkin, “Türkiye pazarındaki fırsatlara çok ciddi bakıyoruz” şeklindeki açıklamaları basına yansımıştı.

Lüks ve indirimli

McArthurGlen zincirini Avrupa’daki benzer outlet merkezlerinden ayıran en önemli özellik yüzde 70’lere varan indirim oranları ve çok geniş marka ağı. İndirimli satışı yapılan yüzlerce markadan bazıları şöyle: Armani, Bally, Burberry, Calvin Kline, Dolce&Gabbana, Etro, Fendi, Gucci, Karl Lagerfeld, Marc Jacob, Moncler, Roberto Cavelli, Valentino, Versace, UGG.

15 yıl önce adım attı

Finansbank’ı rekor bir fiyata Yunanlı National Bank of Greece satmasıyla tüm dikkatleri üzerine çeken duayen bankacı Hüsnü Özyeğin, 1999 yılında Marks&Spencer’ın franchise haklarını alarak perakende sektörüne giriş yaptı. Fiba Holding, daha sonra bünyesine GAP ve Banana Republic’in de franchise haklarını kattı. Türkiye, Romanya, Çin ve Rusya’da çok sayıda alışveriş merkezi bulunan Fiba Holding, bu markaların Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarını da yürütüyor.

Hülya GÜLER/Hürriyet

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın