Cumartesi, Aralık 2, 2023
Emlak Haberleri

MB’nin kararı yaz durgunluğuna ilaç olacak

Elit-Royal-ResidenceMerkez Bankası’nın faizlerde indirime gitme kararı, son bir kaç ayı durgun geçiren konut sektörü için başlayan yaz sezonunda umut oldu.

Ankara’nın en köklü inşaat firmalarından Elit Yapı AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cem Çelik, özellikle büyükşehirlerde son birkaç yıldan beri yoğun konut üretimi olduğunu, bu üretimin rekabetin yanı sıra kalitenin de artmasına neden olduğunu kaydetti.

Konut üretimindeki büyük artışın dönem dönem satışlara olumsuz etkisi bulunduğunu, özellikle konut kredi faizlerindeki değişimin satışlara etkisinin sanılanın da üzerinde olduğunu ifade eden Çelik, şunları söyledi:

“Son olarak Beytepe’de gelecek ay teslimini yapacağımız Elit Royal Residence konutlarında da benzer durumla karşılaştık. Projemiz gerek lokasyonu, gerekse kullanılan malzeme kalitesi ile büyük ilgi görmesine karşın bizim de özellikle konut kredisi faizlerindeki anlık artışlardan olumsuz yönde etkilendiğimiz bir gerçek. Şu an çok sayıda proje, bu projelerden konut ve işyeri almak için konut kredi faizlerinin düşmesini bekleyen binlerce kişi var. Bu nedenle Merkez Bankası’nın sektörde durgun aylar olarak bilinen yaz aylarının henüz başında faiz oranlarında 0,75 oranında da olsa bir indirime gitmesi sektör için ilaç olacak. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen alıcılar beklemede oldukları alımlarını tamamlayacaklar.”

Çelik, ekonominin dinamiği olan inşaat sektöründeki hareketin Türkiye’nin genel ekonomisine de etkisinin olacağını vurgulayarak, “Şu an için 0,75 oranında indirim olumlu ancak, beklentimiz daha da fazla indirim yapılması. Faiz oranları ne kadar düşerse yeni konut alımı o denli artacak. Bu hem ekonominin hem de Türk milletinin konforlu yaşamına bir araç olacak” dedi.