Markalı konut projelerinde satışların yüzde 5’i yabancıya yapıldı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin 2019 yılına ait Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Bu sonuçlar kapsamında yapılan satışların yüzde 56 oranının bitmiş konut projelerinden gerçekleştiği görüldü. Kalan yüzde 44 oranındaki satışların ise bitmemiş konut projeleri üzerinden yapıldığı saptandı.

Söz konusu olan mayıs ayında banka kredisindeki kullanım oranlarında bir önceki aya baktığımızda 7 puan gerilemiş olduğunu görüyoruz. Buna ek olarak konut alımlarındaki senet kullanım oranı ise 6 puan yükseldi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin 2019 yılına ait Mayıs ayı sonuçlarına göre marka sahibi konut projelerinin yaptığı satışların yüzde 5’i yabancılara yapıldı. Yabancılara yapılan konut satışlarında yüzde 42 oranındaki konutların 2+1 daire tipinde olduğu belirlendi.

Bahsi geçen endeks sonucunda mayıs ayındaki fiyat artışı yılın bir önceki ayına göre 0.16 oranında gerçekleşirken aynı oran geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.27 oranında gerçekleşmiş durumda.

Mayıs ayı sonuçlarına baktığımız zaman bir önceki aya nazaran 1+1 dairelerin yüzde 0.16 oranında artığını görüyoruz. Ayrıca 2+1 ve 3+1 konutlar yüzde 0.21 oranında artarken 4+1 konutlar da yüzde 0.06 oranında bir artış gerçekleştirdi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin 2019 yılına ait Mayıs ayı sonuçlarına göre stok erime hızı ise adet bazlı stoklara bakıldığında yüzde 1.73 oranında bir erime gerçekleştiği saptandı.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın