Konutta balon yok, fiyatlar artıyor

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, gayrimenkul sektöründe ‘balon’ olmadığını belirterek, bir takım fonların konutları ucuza almak için konuyu speküle ettiğini savundu. “Panik havası oluşturmak yapı müteahhidine zarar vermiyor alıcıya zarar veriyor” diyen Durbakayım, “Dövize endeksli bazı projelerde dolar bazlı fiyatlar ayarlandı.

O yüzden buna kur ayarlaması, TL’ye geçiş denebilir. Geçen yıla göre fiyatlarda yüzde 10 civarında artış var” dedi. Nazmi Durbakayım, kentsel dönüşümün sağlıklı ilerlemesi önündeki önemli engelleri müktesep hak ve bürokratik süreçler olarak sıraladı. Devlet teşvikleriyle dönüşümün daha hızlı ilerleyebileceğini anlatan Durbakayım, yanı sıra ada bazlı dönüşüm ve konunun uzmanı mahkemelerin oluşturulmasıyla sürecin aciliyetinin yerine getirilebileceğine vurgu yaptı.

‘2017 FİKİRTEPE YILI OLACAK’
Fikirtepe Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, Fikirtepe’nin geldiği noktada çeşitli ekonomik tabanlara yayıldığını ve farklı toplum kesimlerini bir araya getirmede model oluşturduğunu söyledi. Nuhoğlu, “Burada metrekaresi 4-5 bin lira arasında satışlar yapılıyordu. Şimdi 7-8 bin lirayı geçti. Bittiğinde ise 15-16 bin lira seviyesini görecek. 2017 Fikirtepe yılı olacak” dedi.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın