Kira gelir beyanı başladı

Türkiye genelindeki milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren beyan dönemi başladı. Bahsi geçen kira gelir beyan dönemi, bu yıl da her sene olduğu gibi 1 Mart’ta başlayıp 25 Mart’ta da son bulacak.

2018 yılında kiraladığı konutlardan 4 bin 400 TL’nin üzerinde kira geliri olanlar beyan vermek zorunda. Kira gelir beyanı iş yerlerinde ise 34 bin TL’nin üzerinde kira geliri olanlar için geçerli oluyor.

İstisna haddinin üzerinde konut geliri elde edenler bu istisna oranı düştükten sonra beyanname verecek. İstisna oranı sadece bir konutta kullanılabildiği için birden fazla konuttan kira geliri elde edenlerin buna dikkat etmesi gerekecek. Öte yandan iş yeri kira gelirinde beyan sınırı geçilmesi durumunda istisna oranı düşülmeyecek.

Gayrimenkul sahipleri  “www.gib.gov.tr” adresi üzerinden “Hazır Beyan Sistemi”ne giriş yapıp kendileri için hazırlanmış beyanlarını onaylayarak veya üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak hızlı ve kolay bir şekilde kira beyanlarını verebilecek. Ayrıca ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi dairesine de beyanname verilebilecek.

Bir Cevap Yazın