İnşaat sektörü için yeni paket

Hükûmet inşaat sektörü için düğmeye bastı, yeni paket yolda. Bu ay tamamlanması gereken paketle inşaat sektöründeki stok sorunu çözülecek. Stoktaki konutlar bir fona alınıp tahvil veya sukuk çıkarılarak satılacak. Bu ay gayrimenkul sektörü için yeni bir paket açıklanacak.

Sektördeki konut stoku için varlık havuzu oluşturulup stokların kurulacak fon üzerinden menkulleştirilmesi planlanıyor. Emlak Bank bünyesinde kurulması planlanan fona şirketlerin konut stokları eklenip sukuk ya da tahville bunların menkulleştirilmesi sağlanacak. Gayrimenkuller ise çeşitli kampanyalarla tüketiciye sunulacak.

Sayısal verilere göre inşaatı biten konut sayısı 1 milyon. Bunların yüzde 20’sini kentsel dönüşüm projeleri oluşturuyor. Bunun dışında satışa açık 800 bin konut mevcut. Ayrıca 1.5 yıl içinde biteceği öngörülen 1 milyon konut da var. Sektörün yıllık birinci el satışı 650 bin. İstanbul’da yaklaşık 187 bin satış bekleyen konut bulunuyor. Bunların yaklaşık 65 bini derneklere üye markalı gayrimenkul geliştiren firmaların bünyesinde bulunuyor. Bu konutların bir kısmının havuza dahil edileceği kaydediliyor.

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile yapılan toplantının verimli geçtiğini söyledi: Elmas, “Bakanımız sektörün meselelerine çok hâkim. Kendisinin sektörümüze desteği tam. Enflasyonla mücadele programına biz de destek veriyoruz” dedi. GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin de İstanbul Finans Merkezi’nde inşaat çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Yetgin, “Bakanımıza finans merkezindeki çalışmalar hakkında da bilgi verdik. Yol haritamızla ilgili görüş aldık. Kendisi gerekenlerin süratle yapacağı bilgisini verdi” diye konuştu.

Pakette inşaat sektörünün yabancıya ve yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik konut satışını yıllık 10 milyar doların üzerine çıkarması için yapılacak çalışmalar bulunuyor. Özellikle Körfez ülkeleri, Irak, İran ve Türk Cumhuriyetleri gibi ülkeler ile Avrupa’da yaşayan Türklere yönelik tanıtım çalışmaları düzenlenmesi, hedef pazarlarda satış ofislerinin açılması amacı taşınıyor.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın