İnşaat sektörü faiz indirimi bekliyor

Son dönemde satışlarda düşüşün görüldüğü gayrimenkul sektörü, banka mevduat faiz oranları ve konut kredi faiz oranlarında indirim bekliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasına göre yıl sonuna kadar tapu harç oranı yüzde 4 yerine yüzde 3, KDV ise yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak devam edecek. Gayrimenkul sektör temsilcileri ise uygulanan indirimin uzatılmasının büyük bir etkisi olmadığını, asıl beklentinin banka mevduat faiz oranlarıyla, konut kredi oranlarında indirim olduğunu söyledi.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve MÜFED Başkanı İsmail Kahraman, hükûmetten acil olarak bu konu üzerine eğilmesini talep ettiklerini söyledi. Kahraman, “İndirimlerin uzaması önemli bir gelişme, fakat insanların alım gücü değişmediği için satışları doğrudan etkilemiyor. Yeni evlenecek veya ilk defa ev alacak çiftler için belli rakam aralığındaki konutlarda uygun kredi faiz oranları sağlanabilir. Yeni projeler de artan girdi maliyetleri nedeniyle ertelendi” dedi.

Gözde Grup Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, “Sektörün asıl beklentisi ticari araçlarda olduğu gibi KDV oranının yüzde 1 olması” diye konuştu. Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Evren Gökçöl, “İnşaat firmalarını asıl zorlayan konu girdi maliyetlerinin yüksek olması. Asıl inşaat yapımında kullandığımız malzemelerin KDV oranları yüzde 18’den yüzde 8’e inerse o zaman sektör büyük bir rahatlama yaşayacak” dedi.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın