İnşaat ilk çeyrekte geriye gitti

Her ay merakla beklenen “Hazır Beton Endeksi” açıklandı. Bahsi geçen “Hazır Beton Endeksi” inşaat ve bununla bağlantılı olarak imalat ve hizmet sektörlerinde olan mevcut durum ile ilgili beklenmekte olan gelişmeleri ortaya koyuyor. “Hazır Beton Endeksi” inşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olarak görülüyor. Bunun yanı sıra da üretimden sonra hızlı bir süre zarfında stoklanmadan inşaatlardan kullanılan betonlarla ilgili de bilgi barındırıyor. Bu sebeple Hazır Beton Endeksi, inşaat sektöründeki büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biri.

2019 Mart Ayı Raporu’nda inşaat ve bağlantılı sektörlerde hareketliliğin düşük olduğu ortaya koyuldu.

Özellikle düşük talep ve buna ek olarak da finansmana erişim problemi çözülmeden sektörde düzelmenin oldukça zor olacağını da gözler önüne serdi.

Güven Endeksi’nin en düşük endeks olması da inşaat sektörüne yönelik tedbirlerin istenilen etkiyi oluşturmakta yetersiz kaldığını gösterdi. Faaliyet Endeksi dışında diğer iki endeks değeri, önceki yılın aynı dönemine göre düşüş sergiledi. Bununla birlikte son üç aydır faaliyetteki yavaşlamanın hızı düşüş gösterdikten sonra bu ay Faaliyet Endeksi çok küçük bir oranda pozitif tarafa geçti.

İnşaat sektörü ile ilgili verileri değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Türkiye ekonomisi, yeni ekonomik programda belirlenen büyüme bandında yoluna devam etmek ve arzu edilen istihdam hacmini yaratmak için inşaat sektörüne ihtiyaç duymaktadır. Ancak yılın ilk göstergeleri, inşaat sektörünün ilk çeyrekte daraldığını ortaya koymaktadır. Türkiye genelinde konut satışları ilk iki ayda, bir önceki yılın aynı ayına göre %21,5 oranında düşüş göstermiştir. İpotekli konut satışları ise ilk 2 ayda, bir önceki yılın aynı ayına göre %72,7 oranında azalış göstererek yalnızca 15.427 olmuştur. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payının %10’a gerilemesi, mevcut faiz düzeyinin inşaat sektörünü ne derece derinden etkilediğini göstermektedir.” dedi.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın