“Hedefimiz konut sektöründe dünya markası olmak”

Kayseri’de önemli konut projelerine imza atan Suat Altın İnşaat, konut sektöründe dünya markası olmayı hedefliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirde konut imal etmeyi hedeflediklerini söyleyen Suat Altın İnşaat Genel Müdürü Sedat Kılınç, “Ayrıca, yakın ülkelerden başlayarak dünyanın birçok şehrinde de konut üretmeye başlayacağız” dedi.

Aslında 1970 yılında kurulan bir firmayız. 2006 yılında unvanımız Suat Altın İnşaat olarak değişti. 44 yıldır inşaat sektöründe konut imal edip sattık. 2014 yılına kadar Kayseri’de faaliyet gösterdik. Bugüne kadar 5.000 konut yaptık ve teslim ettik. Bugün de Kayseri’nin 10 farklı lokasyonunda 2.600 konut yapıyoruz. 2013 yılında özellikle ulusal anlamda birkaç şehirde proje üretme kararı aldık. Bununla ilgili arsa fizibilitelerini gerçekleştirdik. İstanbul Kartal’da 26 kattan oluşan Kartal Adliyesinin 300 metre doğusunda E5’in altında 5. kattan sonra deniz manzaralı bir projeye başlıyoruz şu anda. Home ofis projesi, içinde 160 adet home ofis var. 1+0, 1+1 ve 1+2 seçenekleri olan ve 2.000 metrekare iş yerinin olduğu bir proje.

Ayrıca Ankara’da da 3.600 konut, 1 alışveriş merkezi ve 1 otelden oluşan projenin şu anda arsa çalışmalarını bitirmek üzereyiz. Arsalar neticelenip ruhsat alındıktan sonra bu yıl başlamayı düşündüğümüz bir proje. ODTÜ Üniversitesi’nin hemen yanı başında yer alıyor. O projemizin en önemli özelliği de yenilenebilir enerji olması. Rüzgar türbinleri ve güneş kolektörleri sitenin ihtiyaç duyulan bütün enerjisini üretecek. 40 bin metreye yakın bir gölet olacak projenin içinde. Birçok sosyal alanlar, yüzme havuzlar, hamamlar, sauna, fitne, pilates salonları, vitamin barlar gibi alanlar; çocuk oyun parkları. Kamelyalar, basketbol sahaları, tenis kortları alışveriş merkezi, sosyal ve kültürel alanları, sanat evi, sanat alanları gibi birçok özelliği bir arada bulunduracak bir proje olacak. 30’ar kattan oluşuyor projemiz. Bu projenin diğer önemli özelliği de büyük bir site olması. Yani ilköğretimin ve ortaokul eğitinin, özel okulun içinde olduğu vatandaşın her ihtiyacına cevap verecek bir proje.

Ayrıca Kayseri’de 6.700 konutlu projede arsa çalışmaları bitmeye yaklaştı. Türkiye’nin en büyük yap-sat projesi olacak. 2015 sonu gibi başlamayı düşünüyoruz. Kayseri’de Erkilet diye bilinen bölgede 1 milyon metrekarelik arazide içinde 40-50 yıllık ağaçların olduğu yeşil alana zarar vermeden gerçekleştireceğimiz bir proje. Tabii orada 4+1, 5+1 büyüklüğünde daireler olacak. Tabii Anadolu’da konut metre kare fiyatları daha ucuz olduğu için insanlar genelde daha büyük daireleri tercih ediyorlar. Zaten biz de yaklaşık 5 yıldır site tarzı, yani birçok sosyal donatının bulunduğu, alışveriş merkezinin bulunduğu, güvenliği olan, site içerisinde her türlü ihtiyacın karşılandığı projelere yöneldik.Bu proje bölgede ve Türkiye’de çok ciddi büyüklükte olacak ve şu anda yapılan anketlerde yoğun bir talep alacağı görülen bir proje. Bizim şirket olarak sürekli bir kampanyamız var: “Eskiyi getir, yeniyi götür.” Yaklaşık 5 yıldır devam ediyor. Kayseri’nin farklı yerlerinde insanların dairelerinin ekspertizini yaparak değerlendiriyor ve yeniliyoruz. Onları satma zahmetinden kurtararak daha hızlı bir satış modeli ortaya koyuyoruz. Biz onları 2. el satış ofisimizde satışa sunuyoruz.

Hedefimiz sadece Kayseri değil, ülkemizin birçok şehrinde konut imal etmektir. Bu konuda iyi olduğumuzu iddia ediyoruz, kendimize güveniyoruz. İlk adımda İstanbul, Ankara, daha sonra İzmir, Sivas Nevşehir, Antalya gibi birçok şehirde konut imal etmeyi hedefliyoruz. Bir sınırımız yok. Yakın ülkelerden başlayarak inşallah dünyanın birçok şehrinde konut üretmeye de başlayacağız. Hedefimiz konut sektöründe dünya markası olmak. Bu hedefimize de emin adımlarla ilerliyoruz.

Business News