Gürallar Plaza talep topluyor

İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerimizin çoğu her geçen gün artan oranda fark edilebilir olma kaygısıyla dikey olarak inşa edilmiş yüksek plazalarla donatılıyor. Ama bu donanım biçimi şehrin ahengini daha da karmaşıklaştıran bir estetik kirlilik meydana getiriyor; hem fonksiyonel olarak hem de sürdürülebilirlik açısından yalıtılmış ve yalnızlaştırılmış yaşam ve iş ortamlarıyla bireyler ortaya çıkarıyor.

İşte Gürallar Plaza Kartal’ın yüksekliğini, genişliğini, içyapısını ve çevresel düzenlemelerini tasarlarken yaratıcı ekibe ilham veren nokta, tam da bu ‘sorun’ oldu. Bodrum ve çatı katlarıyla birlikte 11 kat olması kararlaştırılan projenin konsept tasarımı, kullanışlılık, farklı büyüklüklerde bölünebilirlik, özel ve kamusal alanların bir arada ve birbirini destekler nitelikte olabilmesi, ekonomik olması, verimlilik, gün ışığının kullanılması, iklimsel verilerden faydalanılması, kendi dünyasını kurabilmesi ve bulunduğu çevreye artı değer katabilmesi gibi ana temalar üzerine geliştirildi.

Konsept çalışmasına öncülük eden felsefe, öngörülen inşaat alanının ve imar durumunun kısıtlamalarını ve olanaklarını en olumlu şekilde kullanabilmenin yolunu bulmak oldu. Böylece ‘lego yapı’ denilen ve kişisel isteklerin yerine getirebilirliği konusunda esnek olma olanağı veren temel yaklaşım ortaya çıktı. Bu doğrultuda, plazanın köşe noktalarına gelen 110 m²’lik ofisler dışında her şey lego yapının atomlarını karşılayan 65 m2’lik birime göre düzenlendi. Bu birimlerin birleştirilerek büyük ofis olabilme kapasitesi göz önüne alındı.

Gürallar Plaza Kartal’ın proje tasarımını şekillendiren bir diğer ana damar da ülke olarak çok iyi tanıdığımız ‘eski han’ formatı oldu. Bu format, açık koridorlar üzerinden sağlanan yatay ulaşımı, merdivenleri ve asansör çekirdekleriyle bütün katlara, giriş avlusuna, sosyal merkeze ve garaj katına bağlanabilen bir proje çizilmesine öncü oldu.

Proje Künyesi

Projenin Lokasyonu:İstanbul / Kartal / Soğanlık
Yatırımcı Firma:Gürallar Yapı Malzemeleri ve Kimya San. A.Ş.
İnşaat Başlama Tarihi:2011
Proje Tamamlanma Tarihi:2013
Toplam Arsa Alanı:7.284 m²
Toplam İnşaat Alanı:31.600 m²
Toplam Ofis Emsal alanı:14.568 m²
Toplam Kat Bahçesi ve Teraslar:2.001 m²
Ofis Kat Alanları Toplamı:18.523m²
Toplam Kapalı Otopark Alanı:8.127 m²
Toplam Soysal Tesis Alanı:1.265 m²

www.gurallaryapi.com

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın