“Geleceğin yaşam alanlarına” gençlerin hayal gücü değdi

Gençleri özgün tasarımlar yapmaya cesaretlendiren Nef’in Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle düzenlediği “Fold It” öğrenci tasarım yarışmasında hayaller gerçeğe dönüştü.

Türkiye’nin genç tasarımcılarını keşfetmek ve onların yaratıcılıklarını desteklemek amacıyla düzenlenen Nef “Fold It” öğrenci tasarım yarışmasının kazananları açıklandı.

Nef ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. “Yaratıcılığını Katla. Mekandan Ürüne, Üründen Mekana Hayal Ettiğini Tasarla” başlığıyla düzenlenen yarışmada katılımcılar, hayallerindeki yaşam alanını senaryolaştırma fırsatı yakaladı. www.neffoldit.org sitesi üzerinden teslim edilen senaryolarda bir Nef keşfi olan “Fold” konsepti için farklı yaklaşımlar öneren gençler, bu yaklaşımları kullanarak mekan ve mekana ait bir nesneyi tasarladı.

YENİ FOLD KONSEPTLER ÇIKACAK
Yarışmanın 5.000 TL’lik birincilik ödülünü, ‘Z_BAHÇE’ isimli projeleriyle Ceren Akın (İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Bölümü), Cemre Demirci (Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Mimarlık Bölümü), ve Şüheda Gül (İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Bölümü) kazandı. Birincilik ödülünü alan ekip aynı zamanda NEF ile birlikte proje geliştirme fırsatını elde elderken, Z_BAHÇE projesi FOLD konsepti içine dahil edilerek hayat bulacak.

3.500 TL’lik ikincilik ödülü ‘WEB // BOOK BOX’ projesiyle Hanife Sümeyye Taşdelen (İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Tasarım Yüksek Lisans Programı) ve Rümeysa Gür’ün (İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Bölümü) olurken, 2.500 TL değerindeki üçüncülük ödülünü ise ‘PIXELLAB’ isimli projeleriyle Sıla Bıcı (Dokuz Eylül Üniversitesi – Mimarlık Bölümü), Harun Beyhan (Dokuz Eylül Üniversitesi – Mimarlık Bölümü), ve Fatih Şişik (Dokuz Eylül Üniversitesi – Mimarlık Bölümü) kazandı.

Gençlerin iç mekân ve ürün tasarımında mimarlık, içmimarlık, endüstriyel tasarım disiplinlerinden olmak üzere disiplinlerarası bir çalışma pratiği içinde birlikte çalışmalarının teşvik edildiği yarışmada, ulaşılabilir, ekonomik ve sürdürülebilir tasarımlar ve çözümlemeler ödüllendirildi.

Yarışma jürisisinde SBD Mimarlık Kurucusu mimar Sibel Dalokay Bozer, İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı ve sanatçı Doç. Dr. Can Altay, Studio Nakışçı’nın kurucusu ve tasarımcı Tamer Nakışçı, Zoom TPU Kurucu Ortağı ve tasarımcı/iç mimar Atilla Kuzu ile Next Academy Başkanı ve iletişimci Levent Erden yer aldı.