Gayrimenkule KDV ve tapu harcı indirim dopingi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı kararlar ile KDV ve tapu harcı indirim uygulamasının yılsonuna kadar devam etmesi gayrimenkul sektöründe sevinçle karşılandı. Erkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Erkanlı, “Kredi faizlerinin de yavaş yavaş gevşemeye başladığı böyle bir dönemde devletimiz tarafından alınan bu karar gayrimenkul sektöründe satışların ivme kazanması ve stokların eritilmesi açısından oldukça önemli.  Söz konusu adım geçen seneki konut satış adetlerini yakalamak hatta geçmek açısından son derece olumlu” dedi.

Bakan Berat Albayrak, düzenlenen Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme Toplantısı’nda gayrimenkul sektöründe Mayıs ayında uygulanmaya başlanan KDV ve tapu harcı indirim uygulamasının uzatıldığını açıkladı. Bu kapsamda konut satışlarında tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e, KDV oranının ise yüzde 18’den 8’e indirilmesine yönelik uygulamanın yılsonuna kadar süreceği kaydedildi.

Erkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Erkanlı, 200’den fazla alt sektöre katkı sağlayarak ekonominin lokomotif sektörü haline gelen gayrimenkul sektörüne yönelik alınan bu kararın son derece olumlu olduğunu dile getirdi.