Gayrimenkul eğilimleri değişiyor

Değişen kuşakların etkisi ile gayrimenkul eğilimleri de değişiyor.

Emlak Uzmanı olan Mustafa Hakan Özelmacıklı, söz konusu konuya dair açıklamalarda bulundu. Gayrimenkul konusuna ilişkin yapılan araştırmalarından artık internet üzerinden gerçekleştirildiğini belirten Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu internet aramalarının yüzde 77’sinin ise telefonlar üzerinden yapıldığının altını çizdi.

GYODER’in açıkladığı rapora göre X kuşağında gayrimenkul önemli bir ihtiyaç, Y kuşağına geçildiğinde ise özgürlükçü bir yaklaşım mevcut, Z kuşağına baktığımız zaman da mülkiyet kavramının oldukça zayıfladığını görüyoruz.

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, konu ile ilgili olarak değişen kuşakların sektördeki etkisi sebebiyle yeni satış ve pazarlama yöntemlerinin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Yapılan araştırmalara göre yaşam alanları da küçülüyor.

TÜİK İstatistiklerle Aile sonuçlarına baktığımız zaman hane halkı büyüklüğünün azalma eğilimi gösterdiğini ve bu kapsamda üç dört kişi olduğunu görüyoruz. 2014 yılında yüzde 13,9 olan tek kişilik hanelerin oranı 2018 yılında yüzde 16,1’e yükseldi. Bu tabloya bakıldığında gayrimenkul sektöründe küçük dairelerin daha fazla müşteri potansiyeli olduğunu belirten Özelmacıklı, kira gelirlerinde küçük konutların daha avantajlı olacağının altını çizdi.

 

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın