Esenyurt dönüşümünü tamamladı, fiyatları yüzde 25 artırdı

İstanbul’un kentsel dönüşümünün tamamlanmak üzere olduğu bölgelerin başında gelen Esenyurt’ta, konut projelerinin tamamlanması ile birlikte yeni yılda 15 bin konutta yaşam başlayacak. 2012 yılında ise bölgede yüzde 25 ile 30 arasında fiyat artışı bekleniyor.

Avrupa yakasının son dönemlerde yıldızı parlayan ilçesi Esenyurt, farklı yapılaşması, lokasyon avantajları ve uygun fiyatlı sıfır konut projeleri ile ilgi çekmeye devam ediyor. Türkiye’nin iddialı inşaat firmalarının projelerini hayata geçirdiği ilçede, 2012 yılında 15 bin konutun sahiplerine teslim edilmesi öngörülüyor. Büyükşehir Belediyesi ve Esenyurt Belediyesi’nin çalışmaları ile kentsel dönüşümün tamamlandığı Esenyurt’ta, 1 yılda 1618 yeni inşaat ruhsatı alındı. 40 bin modern konutun yükseldiği ilçede metrekare fiyatları 1.200 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişiyor. Her bütçeye göre fiyat avantajının sağlandığı bölge, son 7 yılda büyük bir gelişme göstererek alt yapı ve üst yapı gelişmelerini tamamladı. Yeni yılda daha fazla yaşamın başlaması ile birlikte bölgede konut fiyatlarında yüzde 25 ile 30 arasında artış bekleniyor. Bölge, metro, otoyol ve otobüs bağlantıları ile avantajlı bir konumda bulunuyor.

“Depreme hazırız”

Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Emin Batmazoğlu, “Esenyurt yüzde 70 oranında kentsel dönüşümünü tamamladı. Yeni yılda kültürel ve sosyal değişimlere ağırlık vereceğiz. Bu noktaya tek başımıza gelmedik, Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla ilçemizde 40’a yakın okul inşaa ettik.”dedi. Yeniden yapılandıklarını belirten Batmazoğlu, “Esenyurt’ta inşa edilen konut projelerinde yaşam tam anlamıyla 1,5 yıl içerisinde başlayacak. Yeniden yapılanıyoruz. Şu anda ilçemizde sıfıra yakın kaçak yapı var. Olası depreme konutlarımızla hazırız. Bir yandan da depremde yardım için kamusal birilerimiz bile hazır. Çadır kurulacak yerleri bile belirledik. İstanbulluları Esenyurt’a bekliyoruz.”diye konuştu. Mütekabiliyet yasası ile de bölgeye talebin artmasının beklendiği bölgeye, Kuveyt, İran ve Sudi Arabistan’dan yoğun ilgi görülüyor. 2012 yılında yabancı yatırımcı ile fiyatların artması öngörülen projelerin toplamında ise 30 bin konut inşa edilecek.

En yüksek kira getirisi olan ikinci ilçe

Esenyurt’a 2500 konut inşaa eden Ukra İnşaat’ın CEO’su Kürşat Tuncel, Esenyurt’un 2012’de de İstanbul’un en gözde ilçesi olmaya devam edeceğini, REIDİN verilerine göre yıllık %9.01 kira getirisi ortalamasıyla Türkiye çapında en yüksek getiri sağlayan 2. ilçe durumunda olduğunu söyledi. Tuncel, “Esenyurt bölgesinde halen metrekare fiyatları 1.200 TL ile 3.500 TL arasında değişen fiyatlarla konut alınabiliyor. 2012 yılında bu fiyatların %25-30 oranında artacağını bekliyoruz. Şu anda düzenli bir yapılaşma ve ticari ihtiyaçlara parallel bir gelişmeyi başarabildiğinden ve altyapı ihtiyaçlarını hızla giderdiğinden 2012 ‘de de İstanbul’un en gözde ilçesi Esenyurt olmaya devam edecek.” diye konuştu.

Bölgeye yabancı ilgisi büyük

Uluhan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Cesur, 2011 yılında Esenyurt’ta toplam 2 bin konut ve 150 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdiklerini, bölgede kaliteli yapılaşma ile rekabetin olduğunu, rekabetin de kaliteyi getirdiğini söyledi. Bölgeye yabancı ilgisinin de yüksek olduğunu söyleyen Cesur, “Almanya, Danimarka ve Fransa’da çok müşterimiz Esenyurt’taki projelerimizden ev aldı. Avrupa’da standartlar yüksek olduğu için, buradaki yatırımlarını da standartların üzerine çıkan projelerden yapıyorlar”dedi.

Lokasyon popülerliği artırıyor

Türkiye’nin özel sektördeki en büyük konut projesini inşa eden Yeşil GYO Genel Müdürü Işık Gökkaya, “ İstanbul’un en önemli 3 bölgesi arasındaki yerini alan Beylikdüzü-Esenyurt lokasyonu gerek bugün gerekse gelecek yıllarda popülerliğini devam ettirecek olan hatta sürekli gelişerek çok daha fazla öne çıkacak olan bir bölgedir. Geçtiğimiz son 10 yılda çok hızlı gelişen Esenyurt bölgesi büyük bir potansiyele sahip ve yeni konut projelerinin de gözde merkezi oldu.”diye konuştu. Esenyurt’un alıcısına kazandıran bölgelerin başında geldiğini belirten Gökkaya, “ Özellikle site özelliği taşıyan ve nitelikli apartman tipi yapılaşmanın göze çarptığı bölgede iş alanlarının genişlemesi ile de o lokasyonda çalışan insanlar oturmak içinde ev konusunda bu bölgeye yöneldiler. Ayrıca son 4-5 yılda kaliteli, markalı konut projelerinin bölgede artış göstermesi, alt yapı çalışmalarının ilerlemesi gibi önemli faktörlerle de bölge ciddi bir yükselişe geçti ve alıcısına diğer bölgelere oranlara daha fazla kazandırıyor. Gerek alışveriş ve eğlence merkezlerinin artması gerekse 2012 yılında faaliyete geçecek olan Metrobüs hattı ile daha da popüler hale gelecek olan Esenyurt bölgesi gelecekte İstanbul’un çekim merkezlerinin başında yer alacak. Biz de Yeşil GYO olarak Türkiye’nin özel sektörde gerçekleşen 14.000 konutluk en büyük projesi ile Esenyurt bölgesine ilk giren markalı konutlardan biriyiz. Hatta Innovia ile birlikte bölgede birçok değiştiğini de söyleyebiliriz. Bölgede lokasyon olarak çok iyi bir noktadayız. Özellikle yeni açılacak olan Metrobüs hattına ve Avrupa’nın en büyük alışveriş, yaşam ve eğlence merkezi Marmara Park’a 800 metre mesafedeyiz. Bu gelişen bölgede olmamız bize çok kazandırdı ayrıca müşterilerimiz de Innovia’dan daire alarak yüksek kazançlı bir yatırım yapmış oldular. “dedi.

Yelda Akgün

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın