Salı, Aralık 5, 2023
Emlak Haberleri

Emlak sektörüne “beş ayaklı” düzenleme önerisi…

Eskidji Ankara Bölge Ortağı Köksal Ünal: “Emlak yasasında biraz hatalı gidiliyor. Piyasa tüketici, emlakçı, müteahhit, bankalar ve devlet ayaklarını kapsayacak şekilde düzenlenmeli“

Ünal, tapu harcı yüzde 1+1 toplamda 2’ye düşürülüp bir seferlik af getirilmesi, tüm tapulardaki gayrimenkul değerlerinin güncellenmesi ve vergide “beş yıl muafiyeti”nin kaldırılmasını da önerdi.
İnşaat sektörünün rekor hızla büyüdüğü son yıllarda artan konut üretimi ve ticareti paralelinde devasa bir sektöre dönüşen emlak piyasasının yeniden düzenlenmesi ihtiyacı doğarken, hükümetin gündemindeki emlak yasası düzenlemesine sektörden çeşitli görüş ve öneriler geliyor.

Gayrimenkul sektörü uzmanı Köksal Ünal, konuya sadece “Emlak yasası olarak bakıldığı için biraz hatalı gidildiğini“ ifade etti ve piyasasının 5 temel ayağı bulunduğuna dikkat çekerek “Bu konu tüketici, emlakçı, müteahhit, bankalar ve devlet olmak üzere 5 ayağı da kapsayacak şekilde bir bütün olarak düzenlenmelidir“ dedi. Ünal, piyasanın işleyişi, vergi ve diğer boyutları ve bu alanda faaliyet gösterenlerin niteliklerine ilişkin yapılacak mevzuat düzenlemelerin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Eskidji Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, yeni Emlak Yasası konusunda şunları söyledi:
“Emlak sektörünün yeniden yapılandırılmasına yönelik emlak yasası şu an gündemde. Fakat olaya sadece emlak yasası olarak bakıldığı için biraz hatalı gidiliyor. Konunun emlak alıcılarını, emlakçıları, müteahhitleri, bankaları, devleti (Maliye ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) kapsayacak şekilde bir bütün olarak değerlendirilmesi ve düzenlenmesi gerekir. Bizim emlakçılar olarak müteahhitlerden kopmamız mümkün değil. Biz onların ürettiğini satıyoruz. Müteahhitlerin Maliyeden kopması da söz konusu olamaz. Çünkü devlete vergi veriyor, harçlarını ödüyor, daireler satıldığında metrekarelerine göre vergiler ödeyip faturalar kesiyor. Bankalardan kopması mümkün mü? Bankalar da ister konut kredisi ister proje kredisi olarak bu işin finansmanını sağlıyor. Dolayısıyla buradaki en önemli şey bunların Maliyenin önderliğinde ve Çevre Şehircilik Bakanlığının içinde olduğu müteahhitlerin, bankaların, emlakçıların bir arada olduğu bir formül bulunması. İşe bu noktadan başlanmalı.”

“Bir kerelik af gelmeli, vergiler düşürülmeli”…
Ünal, tapu harçları ve belediye emlak vergilerinde “bir sefere mahsus af” getirilmesi ve öncesinde oranların düşürülmesini de önerdi. Piyasanın yüzde 70’inde resmi bedelden tapu işlemi yapılmadığına işaret eden Ünal, “Tapu harcını yüzde 1+1 toplamda % 2’ye düşürüp bir seferliğine de af getirilmeli. Denilecek ki, herkes tapu dairelerine gitsin, dairesinin, arsasının, tapusu olan her gayrimenkulünün fiyatını güncellesin. Ama güncel değerlerine getirildiğinde yüksek emlak vergileriyle karşılaşacak insanlar. Dolayısıyla belediye emlak vergileri de bu oranlamalara göre düzenlenmeli” diye konuştu.

“Beş yıl muafiyeti kalkmalı”…
Emlak alım satımlarında “beş yıl muafiyeti”nin kaldırılmasını da öneren Ünal, şöyle dedi:
“Burada bir de 5 yıllık muafiyet diye bir şey var. Siz bir gayrimenkul alırsanız bu gayrimenkulü 5 yılın sonunda hangi rakama satarsanız satın, bir gelir vergisine tabi olmuyorsunuz. Bu da aslında piyasada bir rahatsızlığa yol açıyor. Çünkü özellikle büyük şirketler, holdingler, kurumlar bir gayrimenkulü alırken haklı olarak tam bedelden almak istiyor. Ama yatırımcı vatandaş tapu harcından kaçmak için aldığı gün gerçek değerinden yapmamış. Şimdi tam bedelle de yapınca yüzde 38-40’larda vergi çıkıyor. Beş yıl uygulaması ile piyasadaki akışkanlık durmuş oluyor. Hâlbuki o gayrimenkul hızlı satılsa devlet tapu harcı, belediye emlak vergisi, emlakçının komisyon aldığı için kestiği fatura olarak devlet bu işten para kazanacak. Ama bu şekilde oradaki gayrimenkulü 5 yıl durdurmuş oluyorlar. Bence gayrimenkullerin tam bedellerine getirilmesi, emlak vergileri ve tapu harçlarının düşürülmesi sağlandıktan sonra 5 yıllık muafiyet yüzde 100 kalkmalı. ”

‘’Komisyon bedel faturası olmadan tapu işlemi yapılmamalı’’
Tapu işlemlerinde rayiç belgesi , nüfus cüzdanı aslı ve resim olmadan nasılki tapu işlemi yapılamıyorsa emlak firmalarının o işe dair kestiği komisyon bedel faturasıda zorunlu belgeler arasında olmalı.