Emlak Konut GYO dünya ligini zorluyor

Türkiye’nin borsada işlem gören en büyük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Emlak Konut GYO, önümüzdeki 5 yılda dünyanın ilk 10 büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı arasına girmeyi hedefliyor.

Türk inşaat sektöründe önemli bir yer tutan ve arazi geliştirme ve konut üretiminde geliştirdiği modellerle sektöre örnek olan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) hedefini dünya ligi olarak belirledi. İMKB’de Türkiye’nin borsada işlem gören en büyük GYO’su unvanının da sahibi olan Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum önümüzdeki 5 yıldaki planlarını “dünyadaki en büyük ilk 10 gayrimenkul yatırım ortaklığı arasına girmek” olarak açıkladı. Yabancı hisse senedi sahiplerinin de etkisiyle yurtdışı piyasalarla olan bağlarının kuvvetlendiğini belirten Kurum, bu sayede uluslararası arenada bilinirliklerinin giderek arttığına işaret etti.

TOKİ ile büyük başarı
Toplu Konut hamlesine 2003 yılında iştiraki olduğu TOKİ ile başlayan Emlak GYO’nun aradan geçen süre zarfında büyük başarılara imza attığına değinen Kurum, 2003 yılından 2011’in üçüncü çeyreğine kadar, Emlak GYO’nun tamamladığı ve projelendirdiği toplam konut ve ticari ünitelerin sayısının 63 bini bulduğunu kaydetti. Kurum, yine bu sürede yapılan ihalelerde 19.57 milyar lira değerinde proje gelir taahhüdü gerçekleştiğini kaydederek, projelendirilen ve ihale edilen inşaat alanının ise 4.5 milyon metrekareyi geçtiğini vurguladı.

Yeni yılda yeni projeler
Kurum, 2012 yılında da Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde gerçekleştirilecek şehir projelerinde aktif rol alacaklarını söyledi. İstanbul’da Ayazağa ve Doğu Ataşehir arsalarında gerçekleştirilecek projelerde inşaat ruhsatlarının en kısa sürede alınacağını ifade eden Kurum, yeni yılın başında yeni projelere başlayacaklarını da açıkladı.

Kentsel dönüşüm zorunluluk
Gerek deprem bölgelerindeki çarpık kentleşmenin gerekse Türkiye’de inşaat sektörünün canlanması için kentsel dönüşümün mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Murat Kurum, “Başta deprem riski altındaki İstanbul olmak üzere, kentsel dönüşüm, gecekondulaşmanın önüne geçme, ulaşım, altyapı, modern şehircilik konularında, başta devlet olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar, bir an önce çalışmalara başlamalıdır. Ülkemizdeki siyasi ve ekonomik istikrarın devam etmesi ile birlikte, konut ihtiyacının giderilmesi için kentsel dönüşüm çalışmalarına öncelik verilmesi ve ucuz, kaliteli ve sağlıklı konut üretiminin artırılması, önümüzdeki yıllarda sektörün daha canlı ve başarılı geçeceğini göstermektedir” dedi.

Sabah Emlak

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın