Dekar Yapı firmasından konutta alıcıyı koruyan yeni model

Dekar Yapı firması, inşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle yeni bir model geliştirdi. İnşaat şirketi, İstanbul’un Çekmeköy ilçesine bağlı Ömerli’de hayata geçirdiği Dekar Kıyıbahçe projesinde yeni bir finansman modeli uyguluyor.

“Ödeme korumalı finans modeli” sayesinde müşterilerden alınan tüm ödemeler yalnızca ilgili proje için harcanacak. Yapılan harcamalar da  Yapı Kredi bankası tarafından denetlenecek. Bu bankadan sağlanan kredi ile de satış miktarına bağlı olmadan projenin zamanında tamamlanması sağlanacak. Konut satış sözleşmelerinde bu taahhütlere de yer verilecek. Model, Türkiye’de ilk kez Dekar Yapı tarafından uygulanacak.

Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, vatandaşların çeşitli nedenlerle konut alımını ertelediğini söyledi. Kuzu, bu dönemde Avrupa’da uygulanan bir yöntemi Türkiye’ye getirdiklerini kaydetti. Kuzu, yeni modelde müşteri için bir güven hissi olacağını dile getirdi.

500 milyon yatırımla inşa edilecek

Dekar Yapı firmasının yeni projesi olan Dekar Kıyıbahçe, toplam 85 bin metrekare arsa alanı üzerinde hayata geçiriliyor. 244 konutun bulunacağı proje, 500 milyon yatırımla inşa ediliyor.

Konut projesinde metrekare fiyatları 7 bin 700 lira ile 9 bin lira arasında değişiyor. Peşin alımlarda yüzde 20 indirim yapılan projedeki ödeme korumalı model şöyle işliyor:

Önce projenin fizibilitesi bankaya sunuluyor ve onay alınıyor. Firmanın satışlara bağlı kalmaması amacıyla proje kredisi veriliyor. Konut projesinden sağlanan bütün gelirler bir hesapta bloke ediliyor. Elde edilen gelirler sadece mevcut proje için kullanılıyor. Her ay inşaat ilerleme hızı raporlanıyor. Blokaj zaman içerisinde parça parça ilerleme hızına göre kalkıyor.

Satış geliri yetmezse ne oluyor?

Konut projesinin satış geliri yeterse bu gelirle, yetmezse projeye sağlanan kredi ile inşaat çalışmaları devam ediyor. Alıcı ile yapılan satış sözleşmelerinde bu model taahhüt olarak sunuluyor. Herhangi bir sebeple projenin gerçekleştirilememesi durumunda para vatandaşa iade ediliyor.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın