Bursa’da satılan konut sayısı düştü

Bursa’da satılan konut sayısı eylül ayında, yıllık konut satışları baz alındığı zaman yüzde 25 oranında gerileyerek 4 bin 553 adet olarak gerçekleşti. Bununla birlikte kredili satışlardaki düşüş oranı da yüzde 72’yi buldu.

Türkiye İstatistik Kurumu konut satışlarındaki istatistikleri açıkladı. Özellikle dövizde yaşanan yüksek artış ile birlikte inşaat sektöründe maliyetlerde ciddi anlamda yükselişler yaşanmaya devam ediyor. Bu sebeple de inşaat sektöründe satışlar düşmeye devam etmekte.

Türkiye genelinde konut satışları, düzenlenen kampanyaların etkisi ile yüzde 21 artsa da yıllık baza bakıldığı zaman yüzde 9,2’lik bir düşüş göze çarpıyor.

Satılan konut sayısı 127 bin 327 olarak kayıtlara geçti. Bursa’da ise satılan konut sayısı ekim ayında 4 bin 553 oldu. Elde edilen rakam, 2017 Eylül ayındaki 6 bin 80’lik rekorla karşılaştırıldığında yüzde 251’lik düşüşe işaret ederken, aylık bazda ise yüzde 26 oranında artış yaşandı.

Kentte ağustos ayında 31 bin 613 konut el değiştirmişti. Yükselişte inşaat şirketlerinin düzenlediği kampanyalar etkili oldu.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın