Birleşik İnşaat’dan 2016’da yüksek bütçeli yatırımlar…

Birleşik İnşaat’ın sahiplerinden Ömer Derbazlar bu sene içinde inşaat sektörüne yapacakları prpjeler ve bu projelerin maliyetleri hakkında bazı bilgiler verdi.

Ömer Derbazlar bu yıl içinde 500 milyon dolar yatırım yapıp 2 yeni projeye başlanacağını ve bu prpjelerin adlarının Yedikule ve Ateştuğla olacağını belirtti.

  2016 yılını inşaat sektörü açısından nasıl düşünüyorsunuz?

2015 zorlu bir yıldı. Seçimler, Fed’in faiz kararı, Çin’deki yavaşlama… Aslında Türkiye kendi iç meselelerinden daha çok küresel sermayenin zorluklarından etkilendi. Ben 2016’nın 2015’ten daha iyi olacağını düşünüyorum. Gidişat bunu gösteriyor. Şimdi istikrar oluştu. İnşallah hükümet, uluslararası arenada bizim hinterlantımızı genişleterek ülkeyi daha da güzel noktaya getirecek. İnşaat sektöründe bizi krizlerden selamete çıkaran yabancı yatırımcıların alımlarıydı. Bunlar önce tüketici olarak daire ve konut alımına geldi. Daha sonra o ülkeyi seviyorsa, yeni yatırım fırsatlarını araştırıyor ve ‘burada ne yapabilirim’ diye düşünmeye başlıyor.

Ortadoğulular hangi aşamada sizce?

Şu anda yatırım fırsatlarını düşünme aşamasındalar. Yerli sermayedarlar da 2016’dan daha umutlu. Jeopolitik sıkıntılardan dolayı ihracatta da turizmde de sıkıntı var. Ama 2015’i kapayıp 2016’ya selametle çıkmış durumdayız. Turizmde Rusya’daki kaybı başka ülkelerle aşabiliriz. Biz Rusya ile iş yapıyoruz, bir sıkıntımız yok.

 2016’da yatırım planlarınız nasıl? 

Şu anda yatırımlarımızı durduracak hiçbir sorun yok. Ticari ve finansal operasyonlarımız gayet güzel yürüyor. Şirket olarak sıkıntımız yok, daha da güzel olacağına inanıyoruz. 500 milyon dolarlık yatırımımız olacak. İnşaat sektörünün diğer sektörlerden farkı çok rahat ortaklıklar kurup, yürütüyor ve sonlandırıyor olması. Diğer sektörlerde işadamları sınırlı sermayelerini bir araya toplayarak işletmeyi yüksek performanslı hale getirmekte zorlanıyor. Aslında bu yapılırsa o sektörler de inşaat kadar gelişecek. Sürekli inşaat rantından bahsediliyor ama bence sektörün kendi performansını çok iyi uygulaması, ortaklıklar kurabilmesi, büyük sermayeler oluşturarak bunu gerektiğinde sonlandırması diğer sektörlere göre artısı. O yüzden inşaat sektörü ekonominin motoru ve yönlendiricisi görevinde.

Rusya’da ne yapıyorsunuz? 

25 yıldır orada büyük tüketim markalarının toptan satıcılığını veya dağıtıcılığını yapıyoruz. Rusya’da fiyat artışları, ürünlerin karaborsaya düşmesi nedeniyle büyük tepki oluştu. Halk ekonomik olarak sıkıntıyla yüzleşmeye başladıkça ‘Türkiye bizim her zaman çok iyi partnerimizdi, bu kadar ileriye gitmeli miydik?’ diye sorgulamaya başladı. Bu da strateji belirleyicileri etkiliyor. Putin daha fazla dayanamaz.

Siz zorluk yaşadınız mı? 

Personelin vizelerinde sıkıntı çekiyoruz. Ülkeden çıkmak istemiyorlar çünkü çıksalar belki de bir daha giremeyecekler.

Park Recidence’ın farkı ne? 

Burada finansal ortağımız Albaraka. Projede yaşam başlamış durumda. 44 bin metrekarelik bir arazi üzerine oturuyor. Bu, Göztepe Parkı’yla neredeyse eşdeğer. 7-8’inci kattan deniz manzarası var.

Fiyat aralığı ne? 

Bağdat Caddesi’ne göre çok uygun fiyatlar. Metrekaresi 4.500 ila 7.000 dolar arasında. 110 metrekarelik 1+1 daire fiyatı 500 bin dolardan başlıyor. İsteyen tam katı penthous şeklinde yapabiliyor.

Kimler ev aldı? 

İnşaat patronlarına daire satıyoruz biz. En az 10 inşaatçı orada oturacak. Ege Yapı’nın patronu İnanç Kabadayı’ya komple bir kat verdik. Ömer Faruk Çelik daire sahibimiz. Projeyi Ahmet Çelik, Ömer Faruk Çelik, Ali Dumankaya hepsine gezdirdim.

Park’ın dışında ne yapıyorsunuz? 

Metropolist İnşaat olarak yürüttüğüm inşaatlar var. Tuzla’da Lokum Evler var. Kartal’da da projelerimiz mevcut. Yedikule’de 2016’da yeni bir proje duyuracağız. Bahçelievler’de Ateştuğla’nın arazisine bir konut projesine başlayacağız.Diyerek sözleriine son vermiştir.

KAYNAK:SABAH GAZETESİ

Emlakbulten.com

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın