“Antalya Boğaçayı projesinde kamu yararı yok”

Antalya Büyükşehir Belediyesinin planladığı yaklaşık 4 ile 5 milyar doları bulması tahmin edilen Antalya Boğaçayı projesi ile ilgili Antalya İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), bir araştırma yaptırdı. Bu araştırma sonucuna göre Antalya Boğaçayı projesinde çok sayıda hata olduğu belirtilen değerlendirmede 1.5 kilometrelik sahilin marinayla halka kapatıldığı ve kamu yararı olmadığı bildirildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Doyran, Karaman, Eylek çaylarının birleşiminden meydana gelen Konyaaltı sahilinden Akdeniz’e dökülen Boğaçayı üzerinde deniz suyunu içeri alarak planladığı milyar dolarlık projesine ilişkin Antalya İMO tarafından oluşturulan bilimsel kurulun hazırladığı rapor, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sunuldu.

Antalya İMO Başkanı Dr. Cem Oğuz, inşaat mühendisliğinin yedi ana bilim dalından biri olan kıyı-deniz mühendisliği alanında uzman ODTÜ, Yıldız Teknik ve Akdeniz üniversitelerinden öğretim üyeleri tarafından hazırlanan bilimsel değerlendirmenin, Belediye Başkanı Menderes Türel ve Boğaçayı projesinden sorumlu ekibe sunulduğunu açıkladı. İMO Başkanı Oğuz, amaçlarının projeye karşı çıkmak değil, gerçekleştirilmesi halinde ilerde telafisi olmayacak durum ve zararlarla karşılaşmamak için bilimsel katkı koymak ve tarihe not düşmek için kamu yararı hassasiyetiyle bu çalışmayı yaptırdıklarını söyledi.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın