Anka Yapı'dan Erzurum’a 6 bin konut

5 yılda 6 bin konut inşa eden Anka Yapı, geliştirdiği yeni stratejiyi açıkladı. Bu kapsamda 2012’de İstanbul’da 1.500 konut teslim etmeyi planlayan firma, merkezi lokasyonlarda konut üretimi ve kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra Erzurum’a 6 bin konut yapmayı düşünüyor.

5 yılda 6 bin konut inşa eden Anka Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel, konuttaki yeni rotasını açıkladı. Bundan sonra İstanbul’un çok merkezi lokasyonları kadar kentsel dönüşüme de ağırlık vereceklerini belirten Temel, Anadolu’ya yönelik de özel bir çalışma içinde olacaklarını söyleyerek, şehri Erzurum olarak açıkladı.
2012 yılında 450 milyon lira değerinde 1.500 konutu daha teslim edeceklerinin altını çizen Temel, öncelikle İstanbul’daki projelerini anlattı. 150 bin metrekarelik arsa stokları bulunduğunu belirten Temel, yeni proje rotaları olarak Yakacık, Pendik, Kartal, Fikirtepe, Silivri, Beylikdüzü, Şekerpınarı ve Kurtköy’ü gösterdi.
Bu projelerden ilki olan Işıl Rezidans’ın Yakacık’ta başladığını ve 6 bin metrekarelik arsada 100 daire inşa ettiklerini anlatan Temel, içinde ticari ünitelerin de bulunacağı projede satışa bayramdan sonra başlayacaklarını söyledi. Temel, projede dairelerin metrekaresini 2 bin 500 liradan satışa sunacaklarını ifade ederek, “Bu projede orta sınıfa hitap ediyoruz. Talep yüksek. Bir ayda satmayı planlıyoruz” dedi. Bir başka projelerinin Pendik’teki 44 dairelik Anka Butik olduğunu ifade eden Temel, şu ana kadar projenin yüzde 25’ini sattıklarını söyledi. Temel, hemen teslim projede  fiyatların ise 110 bin liradan başlayıp 400 bin liraya kadar yükseldiğini açıkladı.

 Soğanlık’a 30 katlı iki kule
Şaadet Temel, konut hamlesi kapsamında Soğanlık’ta hayata geçirecekleri Anka Kule’nin Mart 2012’de temelini atmayı planladıklarını anlatarak, 30 katlı iki kuleden oluşan projede 386 ev-ofis bulunacağını söyledi. İlk kez bu kadar yüksek bir projenin altına imza atacaklarına işaret eden Temel, “Yeni yapılan adliye binasının karşısında 14 bin metrekarelik arsada yapılan projede metrekare fiyatları 3 bin 500 lira olacak” diye konuştu.
İstanbul Avrupa yakasında ise Beylikdüzü’ndeki Bey 2023 Evleri olduğunu dile getiren Temel, 236 daireden oluşan projede dairelerin 198’ini sattıklarını vurguladı. Temel, bu projenin de aralık ayında teslim edileceğini belirterek, projede 99 bin liraya 1+1, 159 bin liraya da 3+1 daire alınabileceğini söyledi.

Projeler 100 yüz prim yapıyor
Genellikle inşaatları bitirdikten sonra satışa çıktıklarını vurgulayan Temel, şunları söyledi: “İlk projelerimizde arsa sahibiyle paylaşımı yüzde 17 üzerinden kurduğumuz için fiyatlarımızı da uygun tuttuk. Daireler, yüzde 100 prim yaptı. Mesela Çayırova’da 2006’da 45 bin liraya sattığımız evler şimdi 115 bin lira. Ankaryum’da geçen yıl 50 bin liraya sattığımız evler şimdi 100 bin lira. Tesadüf müdür bilmem ama bizim konut yaptığımız bölgeye TOKİ girmiyor.”

Doğuya 6 bin konut
Şaadet Temel, hayata geçirecekleri en büyük projenin Erzurum’da olacağını ifade ederek, kentte 330 bin metrekarelik arsa üzerinde Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte 6 bin konut, AVM ve otelden oluşan karma bir projeyi hayata geçireceklerini açıkladı. ‘Erzanka’ adındaki projeye Mart 2012’de başlamayı planladıklarını anlatan Şaadet Temel, “Eski Et Balık Kurumu’nun yerinde yapacağımız proje Erzurum’u tümüyle değiştirecek. Bölgenin en iyi projesi olacak. Etap etap yapacağımız projeyi dört yılda tamamlayacağız. İçinde spor, gezi ve etkinlik alanları bulunacak” dedi.

Dönüşüme Kartal ve Fikirtepe’den başlıyor
Kentsel dönüşüm için rotayı Kartal olarak gösteren Şaadet Temel, stadın üzerindeki 100 dairelik Eczacıbaşı Blokları’nı yıkıp yenisini yapacaklarını söyleyerek, “400 dairelik projenin 200 tanesini hak sahiplerine vereceğiz. Projeyi aralık başında satışa sunacağız. Burada da metrekaresi 3.200 lira olacak” açıklamasını yaptı. Temel, Fikirtepe’de de arsa sahipleriyle anlaştıklarını belirterek, kısa sürede orada yapacakları projeyi de açıklayacaklarını söyledi.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın