Amasya Taşova Toki kura sonuçları belli oldu

Amasya İli, Taşova İlçesi’nde inşa edilen toplam 158 adet daireden meydana gelen Amasya Taşova Toki Konutları projesinde hak sahipliği için düzenlenen törenle kura sonuçları belli oldu. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ihalesi yapılarak hayata geçirilen Amasya Taşova Toki kura sonuçları belli oldu. Kura çekilişi pandemi süreci nedeniyle seyirciye kapalı bir şekilde sosyal medya üzerinden canlı olarak gerçekleştirildi. TOKİ’nin merkez binasında yapılan kura çekilişi saat 15:00’da başladı.

Amasya Taşova Toki kura sonuçları belli oldu

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) aracılığı ile dar ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi alma süreci devam ediyor. Yapılan açıklamada, Amasya İli, Taşova ilçesinde inşa edilen toplam 158 adet daireden birinde hak sahibi olmak isteyenler, ‘hak sahiplerinden konut belirleme kurası’ kapsamında sonuçları bekledi. TOKİ’nin merkez binasında saat 15:00’da başlayan kura çekilişinin noter huzurunda tamamlandığı görüldü.

2+1 ve 3+1 şeklinde tercihlere ayrılan konutlar; 118 adet asil başvurusuna sahip 2+1 ile 40 adet asil ve 8 adet yedek 3+1 daireye talip oldu. Kura çekilişi TOKİ’nin resmi web adresi üzerinden canlı olarak yayınlandığı gibi aynı yayının Facebook üzerinden verildiği açıklandı. Bu esnada Amasya’nın Taşova ilçesinde ikamet eden vatandaşlar müftülük konferans salonunda kurayı canlı olarak izlediler.

Kura sonuçları duyuruldu

Sağlık tedbirleri kapsamında seyircisiz olarak noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekilişlerinde katılımcılar isteğe bağlı olarak müftülük konferansında canlı yayını izledi. 15.00’te başlayan çekilişlerin 2+1 ve 3+1 daireler için yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Kura sonucunda daire sahiplerinden biri olmaya hak kazanan vatandaş Menekşe Güner, sevincini basın yoluyla duyurdu. Güner, 2018 yılından itibaren beklemede kaldıklarını ve 2.kattaki bir daireden ev sahibi olmaya hazırlandığını söyledi. Mutlu olduğunu ifade eden vatandaşın aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmesi dikkatlerden kaçmamıştır.

Sonuçlanan çekilişte ismi çıkan bir diğer vatandaş Yusuf Kırtape, çok sevinçli olduğunu söyleyerek “Hayallerimde gerçek oldu” diye konuştu. Son olarak diğer vatandaş Hanife Özdemir, mutlu olduğunu ve hayalinin gerçekleştiğini vurguladı.

Yatay mimari ile öne çıkan konutlar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilen 158 konutun Amasya İli, Taşova İlçesi’nde hayata geçirildi. Amasya Taşova Toki Konutları projesinin ihalesi 14 Kasım 2019 yılında gerçekleştirildi. İhale kapsamında ilk adımların atıldığı konut projesinde yatay mimari öne çıkıyor.

Zemin kat +4 normal katlı konut bloklarından meydana gelen projedeki 2+1 dairelerin 118 adet olduğu duyuruldu. Geride kalan toplam rakamın 40 tanesi ise 3+1 tip dairelerden meydana geliyor. Mahalle kültürünü yaşatacak olan projenin “geleneksel konut” girişimleri kapsamında kültür mirasını koruyacağı bilgisi verilmişti.