Almanya’da konut sorunu çözülemiyor

Alman Ekonomi Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre Almanya‘da konut üretimi son yıllarda ihtiyacın fazlasıyla altında kaldı. Gelecek  iki üç yıl içinde de açığın giderilemeyeceği öngörülüyor.. Açığın giderilememesi de kiraların daha da artması anlamına geliyor.

Almanya‘da federal ve eyalet hükümetleri konut üretimini öncelikli çalışmaları arasına alsa da sorun çözülemiyor. Alman Ekonomi Enstitüsü’nün (IW) araştırmasına göre konut üretimi son yıllarda yetersiz kaldı. 2016’dan beri Köln’de yeni yapılan inşaatlar ancak konut ihtiyacının yüzde 46’sını karşılayabiliyor. Bu oran Stuttgart’ta yüzde 56 olarak tespit edildi.

Konut azaldıkça kira artıyor

Konut üretimi birçok büyük kentte ihtiyacın çok altında olsa da Berlin, Münih ve Frankfurt’ta inşaat yoğunluğu yaşanıyor. Berlin’deki konut üretimi ihtiyacın yüzde 73’ünü karşılarken Frankfurt’ta ise bu oran yüzde 78 olarak gerçekleşti. Münih’te ise bu oran yüzde 67 olarak belirlendi. Üç kentteki konut üretimi oranı yüksek olsa da uzun vadede ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Konut üretiminin düşük kalması büyük şehirlerde kirada artışa neden oluyor. Araştırmayı yapan Ralph Henger, ihtiyacı karşılayacak kadar konutun yapılamamasının büyük kiraların daha da artmasına yol açacağı uyarısında bulundu.

Henger, Almanya‘da 2019 ve 2020 yıllarında konut açığının süreceğini ifade etti. Henger, iki yıl içinde ihtiyaç duyulan toplam konut sayısının 320 bin olduğunu ifade etti. 2018 yılında Almanya genelinde toplam 287 bin yeni konut tamamlanırken, bu yıl aynı rakama ulaşılamayacağı öngörülüyor. Ülkede konut talebi ile arzı arasındaki makasın uzun vadede kapanacağı sanılmıyor. Ancak uzun vadede konut ihtiyacının bir miktar azalacağı öngörülüyor.

Ralph Henger, 2025 yılından itibaren arz ile talep arasındaki farkın azalacağını söyledi. Henger, bunun temel nedeni olarak ülkeye daha az mültecinin gelecek olmasını işaret etti. Henger “2025 yılında açık 260 bine, 2030 yılında ise 246 bine gerileyeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Emlakbulten.Com

Bir Cevap Yazın